Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Okręt USS Montana coraz bliżej amerykańskiej armii

W stoczni Newport News zlokalizowanej w stanie Wirginia odbył się chrzest okrętu podwodnego USS Montana (SSN 794). Jest to już kolejna jednostka typu Virginia budowana przez przedsiębiorstwo stoczniowe Huntington Ingalls Industries dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (US Navy).

wikipedia.eng / public domain

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne wynikające z pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 ceremonia chrztu odbyła się wirtualnie. Matką chrzestną okrętu podwodnego USS Montana (SSN 794) została Sally Jewell, która w latach 2013-2017 sprawowała funkcję Sekretarza ds. Zasobów Wewnętrznych USA. 


Rozpoczęcie prac nad jednostką miało miejsce w kwietniu 2015 r. Obecnie budowa okrętu została ukończona w około 85 proc. USS Montana (SSN 794) ma zostać dostarczony do US Navy w 2021 roku. Jest to trzeci z dziesięciu okrętów podwodnych typu Virginia, które budowane są w ramach 4 transzy.

Okręty klasy Virginia mogą operować w strefie przybrzeżnej jak i na głębokich wodach. Wykorzystywane mogą być w działaniach przeciwko innym okrętom podwodnym i nawodnym. Dzięki możliwości przenoszenia pocisków manewrujących, są w stanie atakować punktowe cele naziemne. Mogą również służyć przy wsparciu misji specjalnych, dzięki możliwości transportowania oddziałów specjalnych.

Uzbrojenie okrętów podwodnych typu Virginia stanowi dwanaście przeciwokrętowych pocisków manewrujących AGM-84/RGM-84/UGM-84 Harpoon bądź taka sama liczba rakiet manewrujących dalekiego zasięgu Tomahawk, odpalanych z dwóch sześcioprowadnicowych modułów VPM. Ponadto są to torpedy Mark 48 wystrzeliwane z czterech wyrzutni. Jednostkę napędową stanowią S9G Next Generation Reactor - jądrowe reaktory wodno-ciśnieniowe. Okręty osiągają prędkość 25 węzłów i mogą operować na głębokości do 800 m. Załogę jednostek stanowi 134 marynarzy i oficerów. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

PKR
Wczytuję ocenę...
Wideo