Jak Tusk w USA torpedował pomysł tarczy antyrakietowej - ujawniają w „Nowym Państwie” Cenckiewicz i Rachoń

- Dotarliśmy do dokumentów, pokazujemy je w filmie odtajnione, że czeski premier, będąc w Stanach Zjednoczonych, rozmawia o polskich umowach dotyczących tarczy, a mniej więcej w tym samym czasie premier Tusk w Waszyngtonie unicestwia starania Czechów, torpedując cały wspólny projekt - mówią w wywiadzie dla "Nowego Państwa" prof. Sławomir Cenckiewicz i Michał Rachoń, autorzy serialu dokumentalnego "Reset". Całość wywiadu w miesięczniku "Nowe Państwo", dostępnym od początku czerwca w sprzedaży.

Sławomir Cenckiewicz, Michał Rachoń
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

W najnowszym numerze "Nowego Państwa" znajdą Państwo obszerny wywiad Grzegorza Wierzchołowskiego z historykiem prof. Sławomirem Cenckiewiczem i red. Michałem Rachoniem. Zrealizowali oni serial dokumentalny, jakiego jeszcze nie było: „Reset” - filmową opowieść o polityce Donalda Tuska wobec Rosji z lat 2007-2014.

I właśnie odkryciom autorów na temat polityki resetu poświęcona jest rozmowa, opublikowana w "Nowym Państwie". Jednym z ciekawszych wątków jest blokada przez rząd Tuska budowy tarczy antyrakietowej, która według rozmówców "NP" była elementem szerszej polityki Niemiec (i Rosji), mającej na celu wypchnięcie USA z Europy.

Gdybym miał wymienić najważniejsze skutki resetu, to pierwszym chronologicznie na pewno jest właśnie tarcza, to znaczy nie tylko rezygnacja z budowy amerykańskiej bazy w Redzikowie, lecz w ogóle wywrócenie globalnego systemu tarczy antyrakietowej w koncepcji, którą od samego początku swojej prezydentury forsował George Bush jr. Tu ważna uwaga. Rozmowy w sprawie tarczy dotyczyły, jak pamiętamy, także Czech. A również w sprawie tego państwa Donald Tusk zachowywał się w sposób absolutnie skandaliczny. Dotarliśmy do dokumentów, pokazujemy je w filmie odtajnione, że czeski premier, będąc w Stanach Zjednoczonych, rozmawia o polskich umowach dotyczących tarczy, a mniej więcej w tym samym czasie premier Tusk w Waszyngtonie unicestwia starania Czechów, torpedując cały wspólny projekt. Mówiąc wprost: działa przeciwko Czechom i przeciw USA, dogadawszy się wcześniej z Rosjanami

– mówi w wywiadzie Michał Rachoń.

"Jeżeli popatrzymy na przykład na całą argumentację Donalda Tuska dotyczącą właściwie tylko kwestii tarczy antyrakietowej – a pamiętajmy, tarcza była koncepcją amerykańską, a nie natowską (bo sojusznicy, w tym Niemcy, zgłaszali wobec niej szereg uwag), i Tusk argumentował zawsze, że alternatywą wobec amerykańskiej tarczy antyrakietowej (w domyśle stałej obecności wojska amerykańskiego w Polsce) jest europejska tarcza antyrakietowa – to on dokładniej podąża za tym kierunkiem polityki niemieckiej, której celem strategicznym, dalekosiężnym jest wyrzucenie Stanów Zjednoczonych z Europy" - zauważa Sławomir Cenckiewicz.

Nie ulega dla mnie wątpliwości, że polski reset był pochodną polityki Niemiec. Polityka Donalda Tuska była odbiciem, odzwierciedleniem całego przemyślanego kursu strategicznego Niemiec, nie tylko wobec Rosji. Była to, jak bym powiedział, realizacja niemieckiej (a pośrednio i rosyjskiej) koncepcji ułożenia stosunków międzynarodowych, opartej na stopniowej eliminacji wpływów amerykańskich w Europie i nieograniczonym partnerstwie gospodarczym z Rosją. Częścią tej koncepcji uniezależnienia się Niemiec i Unii Europejskiej od Stanów Zjednoczonych były stosunki z Federacją Rosyjską. I właśnie elementem tej układanki była reorientacja polityki polskiej, której dokonał Tusk na przełomie 2007 i 2008 roku

– dodaje historyk.

Całość wywiadu z prof. Cenckiewiczem i red. Rachoniem TYLKO w miesięczniku "Nowe Państwo".

Nowe Państwo - Niezależna Gazeta Polska dostępna również online na www.panstwo.net
Prenumeruj online na stronie prenumerata.swsmedia.pl 

Premiera pierwszego odcinka serialu dokumentalnego "Reset": 12 VI godz. 21:15 (TVP1 i TVP Info)
Scenariusz i reżyseria
Michał Rachoń
Sławomir Cenckiewicz
Prod. TVP S.A.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Nowe Państwo

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo