Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Niedźwiedź na ulicach małopolskiego Jordanowa

Na ulicach małopolskiego Jordanowa pojawił się niedźwiedź. Władze miasta apelują o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności.

Niedźwiedź
LTapsaH - pixabay.com
"Docierają do Urzędu Miasta niepokojące informacje i zdjęcia o grasującym po terenie Jordanowa niedźwiedziu. Pojawił się on przy ul. Nad Skawą w pobliżu zabudowań. Prosimy o rozwagę i szczególną ostrożność"

– ostrzega jordanowski magistrat.

Władze miasta apelują o przypilnowanie zwierząt domowych i zabezpieczenie śmietników i kompostowników, które mogą zwabić niedźwiedzie. Mieszkańcy proszeni są także o zgłaszanie pod numer alarmowy 112 przypadków pojawienia się niedźwiedzia w okolicy domów.

W Polsce ostoją niedźwiedzi są Bieszczady i Tatry. Ostatnio jednak zgłaszane są przypadki obecności niedźwiedzi w miastach. W Małopolsce niedźwiedzie były widziane m.in. w Nowym Sączu i Tarnowie.

Przyrodnicy radzą, aby w przypadku spotkania niedźwiedzia spokojnie i bez gwałtownych ruchów oddalić się w przeciwnym kierunku. Ucieczka przed niedźwiedziem to zły pomysł, ponieważ może sprowokować drapieżnika do pogoni, a na krótkim dystansie niedźwiedź może rozpędzić się nawet do 50 km/h.

Niedźwiedzie żywią się przeważnie pokarmem roślinnym – leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów, ale także padliną. Niektóre osobniki podchodzą do ludzkich siedzib w celu łatwego zdobycia pożywienia. Często wabią je pozostawiane resztki jedzenia lub owocujące drzewa. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Zakopane #Małopolskie #Polska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

az
Wczytuję ocenę...
Wideo