Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

„Nieudana próba zdyskredytowania autorytetu moralnego”. „Ne Cedat Academia” odpowiada na zarzuty TVN-u wobec kardynała Sapiehy

Stowarzyszenie "Ne Cedat Academia" zareagowało na insynuacje zawarte w reportażu TVN 24, że sekretem pozostaje to, co działo się pomiędzy klerykami a kardynałem Adamem Sapiehą, kiedy klerycy uczyli się w tajnym seminarium przy ulicy Franciszkańskiej 3 w Krakowie, - To chęć zapewnienia bezpieczeństwa tajnym alumnom seminarium duchownego wobec zaostrzenia represji przez niemieckiego okupanta – były bezpośrednim powodem zamieszkania tzw. kryptokleryków w pomieszczeniach Pałacu Arcybiskupiego - podkreślono.

Skabiczewski, CC0, via Wikimedia Commons

W atakującym Jana Pawła II filmie dokumentalnym TVN 24 "Franciszkańska 3" pojawiły się zarzuty wobec kardynała Adama Sapiehy o domniemane molestowanie kleryków. Podczas reportażu sugerowano, że do okrytych "tajemnicą Poliszynela" zdarzeń mogło także dochodzić podczas, gdy klerycy uczęszczali do tajnego seminarium na Franciszkańskiej 3.  

Zarzuty te są zupełnie absurdalne biorąc pod uwagę kontekst, w jakim doszło do tego wydarzenia. Prawdę na temat tych wydarzeń przybliża stowarzyszenie "Ne Cedat Academia", które zauważa, że kardynał Sapieha zamknął seminarium po to, aby uratować życie klerykom. - Z obawy o kolejne masowe aresztowania książę metropolita Adam Sapieha postanowił, że bezzwłocznie należy zadbać o bezpieczeństwo 11-osobowej grupki tajnych alumnów. Zawezwał ich więc do siebie i umieścił w tajemnicy przed Niemcami w swojej rezydencji biskupiej, mówiąc „Nie będziemy już dłużej czekać na zezwolenie władz niemieckich na otwarcie seminarium. Odtąd jestem waszym rektorem. Zaufamy Opatrzności Bożej. Nic nam się nie stanie”. Zamieszkali najpierw w oficynie z wejściem od ul. Wiślnej, a potem tajni alumni przenieśli się do dwu, zamienionych naprędce na pokoje mieszkalne, salonów na pierwszym piętrze Pałacu Arcybiskupiego. Jednym z nich była dzisiejsza Sala Okna Papieskiego. Wspólne zamieszkanie było też okazją, by po kilku latach studiowania w ukryciu i rozproszeniu, wreszcie wzajemnie się poznać i zacząć regularne, acz wciąż nielegalne studia seminaryjne - przekazało stowarzyszenie w wydanym dzisiaj oświadczeniu. 

- I to takie właśnie motywy – chęć zapewnienia bezpieczeństwa tajnym alumnom seminarium duchownego wobec zaostrzenia represji przez niemieckiego okupanta – były bezpośrednim powodem zamieszkania tzw. kryptokleryków w pomieszczeniach Pałacu Arcybiskupiego. Liczący wówczas już 77 lat arcybiskup Sapieha wykazał się nie tylko powszechnie przypisywaną mu cechą – niezłomnością charakteru, dzięki której stanowił oparcie dla całego społeczeństwa polskiego podczas ciemnej nocy okupacji niemieckiej – ale również roztropnością. Być może to dzięki niemu Karol Wojtyła ocalał z wojennej pożogi, unikając losu swojego zamordowanego przez Niemców kolegi z tajnego seminarium

- zaznaczono.

-  Sugerowanie, iż postawa Księcia Kardynała wobec tajnych seminarzystów mogła mieć inne podłoże niż rzeczywista walka o rozwój stanu duchownego w obliczu tragicznych wydarzeń II wojny światowej, w wyniku której zginęło blisko 3 tys. polskich duchownych, a więc prawie 20 proc. przedwojennego duchowieństwa, nie jest podparte żadnymi realnymi dowodami. W świetle dostępnej wiedzy historycznej należy je odbierać wyłącznie jako nieudaną próbę zdyskredytowania autorytetu moralnego zarówno kardynała Sapiehy - Księcia Niezłomnego, jak i jego największego wychowanka: Karola Wojtyły, późniejszego papieża świętego Jana Pawła II.

- podkreślono.

Nagonka na Jana Pawła II spotyka się z ogromnym oporem środowisk prawicowych. Przypominamy, że już 2 kwietnia br., w niedzielę palmową, ulicami Warszawy, Krakowa i Szczecina przejdzie Narodowy Marsz Papieski.

 Źródło: Niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
as
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo