Wojna w PSL zagrozi Tuskowi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

NASZ NEWS! Ile zarabiał sędzia Mazur jako zastępca Bodnara? Kwota robi wrażenie - dostał ekstra dodatek

Sędzia Dariusz Mazur od kilku miesięcy jest wiceministrem sprawiedliwości, a przez długie lata był ważnym działaczem stowarzyszenia Themis. Portal Niezalezna.pl ustalił ile sędzia Mazur zarabiał - kwota robi gigantyczne wrażenie. Łącznie bowiem wychodzi... 47 tysięcy złotych brutto. To przede wszystkim efekt ogromnego dodatku specjalnego, jaki Adam Bodnar przyznał swojemu zastępcy. AKTUALIZACJA. Na naszą publikację zareagował minister Bodnar, twierdząc, że już wcześniej obciął wszystkim delegowanym sędziom dodatki specjalne. Z posiadanych przez nas informacji wynika, że sędzia Mazur otrzymał dodatek specjalny w wysokości 60% jeszcze w lutym tego roku.

Sędzia Dariusz Mazur
Tomasz Hamrat - Gazeta Polska

Temat zarobków, awansów, delegacji itp. często był wykorzystywany przez krytyków działań Ministerstwa Sprawiedliwości kierowanego przez Zbigniewa Ziobro - do nich niewątpliwie należeli działacze dwóch stowarzyszeń sędziowskich, czyli Iustitii i Themis.

Sędzia Dariusz Mazur do niedawna orzekający w krakowskich sądach przez wiele lat należał do tego drugiego, był też jego rzecznikiem prasowym. W grudniu 2023 roku został jednak powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, i jako wiceszef resortu odpowiada za sprawy sądownictwa

Portal Niezalezna.pl ustalił zarabiał wiceminister Mazur.

Pamiętać należy, że uposażenie sędziów składa się z kilku składników. Oprócz pensji zasadniczej są rozmaite "dodatki".

W przypadku ministra Mazura "podstawa" to nieco ponad 19 tysięcy złotych. Niespełna 4 tys. zł "stażowego" i 7.704 zł "funkcyjnego". To jednak nie koniec.

Zgodnie z ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych (art. 78 §  3): "w okresie delegowania, ze względu na charakter pracy i zakres wykonywanych zadań, sędziemu może być przyznany przez Ministra Sprawiedliwości dodatek specjalny w kwocie nieprzekraczającej łącznie 40% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego".

Jest jednak jeszcze §  4: "W szczególnie uzasadnionych przypadkach dodatek specjalny może przekraczać wysokość, o której mowa w § 3". I jak ustaliliśmy, dodatek specjalny przyznany sędziemu/wiceministrowi Mazurowi wynosił dokładnie - 16.180 złotych 20 groszy.

Po zsumowaniu - niemal równe 47 tysięcy zł brutto.  Dla porównania - prezydent RP zarabia około 25 tys. zł brutto.


Po naszej publikacji głos zabrał minister Bodnar, który na X stwierdził: "Wszystkim sędziom delegowanym do @MS_GOV_PL  ograniczyłem wysokość dodatków specjalnych i obciąłem wynagrodzenia, łącznie z Dariuszem Mazurem".

Z naszych informacji wynika, że jeszcze w lutym sędzia Mazur miał przyznany dodatek w wysokości 60%. Dopiero w marcu zmienił się na 20 procent.

Natomiast w piątek wieczorem Ministerstwo Sprawiedliwości podało: "Od 01.03.2024 decyzją min. @Adbodnar wszystkim sędziom delegowanym do MS obniżono wynagrodzenia i dodatki. Także sędziemu wiceministrowi Dariuszowi Mazurowi. Dodatek funkcyjny wiceministra spadł do 0,5 (mnożnika) a dodatek specjalny do 20%".

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Dariusz Mazur

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Grzegorz Broński
Wczytuję ocenę...
Wideo