Morawiecki o SW: solidarność ludzi, którzy chcieli walczyć o niepodległą Rzeczpospolitą

Sztafeta wolności zrodziła Solidarność Walczącą w czerwcu 1982 r.; Solidarność Walczącą, czyli solidarność ludzi, którzy chcieli walczyć o niepodległą Rzeczpospolitą - powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki do uczestników warszawskich obchodów 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej.

Mateusz Morawiecki
twitter.com/PremierRP screen

"Spotykamy się w bardzo szczególnym miejscu. To Muzeum Więźniów Represjonowanych w PRL i Żołnierzy Wyklętych - miejsce bardzo szczególne, miejsce, które naznaczone jest krwią, męczeństwem naszych bohaterów"

- mówił Mateusz Morawiecki, w młodości również działacz Solidarności Walczącej (SW).

Zwrócił uwagę, że "to miejsce naznaczone jest męczeństwem, ale naznaczone jest też zwycięstwem".

"Zwycięstwem, choć tego zwycięstwa, wolności nie mogli doświadczyć ci, którzy tu, w tych murach, jak ojciec pani Zofii - rotmistrz Witold Pilecki - dawali świadectwo wierności Polsce, wierności prawdzie i stawali w imieniu walki o niepodległość" - wyjaśnił.

"W tej sztafecie wolności, na drodze ku jej odzyskaniu pojawiła się Solidarność - wielki, wspaniały ruch, jeden z największych, jeśli nie największy ruch społeczny w historii świata, który dał nadzieję" - podkreślił premier. "Dał nadzieję Polsce, ale dał nadzieję także narodom Europy Wschodniej" - dodał.

Morawiecki przypomniał, że "jeszcze przed zjazdem Solidarności (...) Andrzej Kołodziej, nasz znakomity towarzysz broni i jeden z przywódców Solidarności Walczącej wręczył mi egzemplarz +Biuletynu Dolnośląskiego+ wydanego w sierpniu 1981 r.". "Tam wydrukowane zostało, przywiezione z Rosji, +Przesłanie do polskiej Solidarności+" - wspomniał.

"W odpowiedzi na tamto +Przesłanie+ I Zjazd Solidarności przyjął +Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej" - wyjaśnił.

Morawiecki podkreślił, że "ta sztafeta wolności zrodziła Solidarność Walczącą w czerwcu 1982 r.".

"Solidarność Walczącą, czyli solidarność ludzi, którzy chcieli walczyć o niepodległą Rzeczpospolitą. Którzy nie godzili się na wydłużenie łańcucha oferowane przez komunistów; nie godzili się na zamianę kajdan żelaznych na aksamitne, tylko chcieli - wy chcieliście - wolnej Polski od samego początku"

- powiedział premier.

Organizatorami dwudniowych obchodów 40. rocznicy powstania SW w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie są: Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, Fundacja Wizja Rozwoju i Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, a współorganizatorami: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Polska

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo