Gazeta Polska: Tygrys bez pazurów. MON rządzą Cezary Tomczyk z Mirosławem Różańskim Czytaj więcej!

Mocne słowa Macierewicza o próbach infiltracji narodowców i politycznej karierze Brauna. WIDEO

„W Polsce trzeba sobie jasno powiedzieć, że ruch narodowy nigdy nie był ruchem rosyjskim. Oczywiście różni ludzie tak próbowali ten ruch kształtować.” - mówi w rozmowie z naszą reporterką Antoni Macierewicz. W dalszej części rozmowy pojawia się również wątek dotyczący politycznego zaangażowania Grzegorza Brauna.

Antoni Macierewicz
Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Nasza reporterka pytała Antoniego Macierewicza o sytuację polityczną przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i ewidentnie prorosyjskie postulaty wygłaszane już nie tylko przez środowiska lewicowe, lecz również ruchy wywodzące się wprost ze środowisk konserwatywnych. Zdaniem byłego szefa MON problem jest jednak znacznie bardziej złożony.
 
Problem jest związany w ogóle z przemianami, jakie się dokonują w świecie chrześcijańskim, Zachodnim, w świecie transatlantyckim, jeżeli tak można powiedzieć, który z jednej strony poddawany jest olbrzymiej degradacji przez środowiska lewicowe, komunistyczne, neokomunistyczne - jeżeli tak można powiedzieć. Z drugiej strony reakcją na to jest próba powrotu do tożsamości narodowej i tożsamości europejskiej wyznaczanej przez chrześcijaństwo i przez budowę państw narodowych. To przybiera czasem postać właśnie działania skrajnych formacji i grup - ze względu na swoją słabość wynikającą ze skrajności, szukającą różnych wsparć, a też czasami stymulowaną przez Federację Rosyjską. Ale od razu chciałbym państwu przywrócić pewne proporcje, to w żadnym wypadku nie oznacza, że Federacja Rosyjska przestała iść tropem Związku Sowieckiego i wspierać ruchy skrajnie lewicowe, czy wręcz terrorystyczne, wyrastające z ideologii postmarksistowskiej czy marksistowskiej. Nadal są one też finansowane i wspierane przez Federację Rosyjską. Pan prezydent Putin i jego aparat oddziałuje na wszystkich polach i tak zresztą było także dawniej.
- mówi Antoni Macierewicz.
 
Antoni Macierewicz zwrócił również uwagę na podejmowane na przestrzeni lat próby infiltracji ruchu narodowego i plany zepchnięcia go w stronę rosyjską.

W Polsce trzeba sobie jasno powiedzieć, że ruch narodowy nigdy nie był ruchem rosyjskim. Oczywiście różni ludzie tak próbowali ten ruch kształtować. Wymordowanie prawie całości elity narodowej sprawiło, że infiltracja Służby Bezpieczeństwa wprowadziła do resztek Ruchu Narodowego ludzi, którzy próbowali ten ruch narodowy na stronę rosyjską przekształcić, zepchnąć. Oczywiście w ramach różnych działań dywersyjnych w centrali moskiewskiej, czy także jej reprezentantów tutaj w Polsce jest taka intencja, żeby zinfiltrować ruchy narodowe, żeby je przekształcić w narzędzie moskiewskie, żeby śladem pana Lecha Wałęsy mówić, że „bliżej nam do Moskwy niż do Nowego Jorku”. Jeżeli ktoś tak traktuje ruch narodowy, to znaczy, że w zapleczu ma dywersję SB albo rosyjską. To nie jest polski ruch narodowy. Polski ruch narodowy będzie zawsze propolski, a nie będzie proputinowski. Bycie proputinowskim jest zaprzeczeniem polskości i zaprzeczeniem działania na rzecz idei narodowej.
- wyjaśnia były szef MON.

W trakcie rozmowy z naszą reporterką Antoni Macierewicz odniósł się również do wzmożonej ostatnio, politycznej aktywności Grzegorza Brauna.

Jeśli chodzi o Brauna, to jest to wspaniały dokumentalista, twórca wybitnych filmów dokumentalno-politycznych, które obnażają sowietyzm, obnażają komunizm i obnażają postkomunizm w Polsce. [...] Z wielu powodów bardzo podziwiam tego człowieka jako filmowca, ale jego zdolność do zorientowania się w polityce międzynarodowej - po jego czynach - jest umiarkowana, jest niewielka. Ci, którzy domagają się, żeby w Polsce zmniejszyć obecność, albo zlikwidować w ogóle obecność wojsk NATO, czy wojsk amerykańskich w istocie proszą się o obecność wojsk putinowskich w Polsce. Takie są tego konsekwencje i muszą mieć tego świadomość.
- mówi Antoni Macierewicz.

[ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z ANTONIM MACIEREWICZEM]

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Antoni Macierewicz #Grzegorz Braun #Rosja #Kreml #Władimir Putin #Narodowcy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wideo