Niedawno na łamach portalu onet.pl pojawiła się seria artykułów, które krytycznie odnosiły się do propozycji strony polskiej o utworzeniu stałej bazy wojskowej USA na terenie naszego kraju. Do przekazywanych przez onet.pl opinii, w których wykazywano rzekomą nieprzychylność wielu wpływowych osób z USA i NATO dla planów polskiego rządu, odniósł się na Twitterze minister obrony, Mariusz Błaszczak. Wyraźnie wskazał, jak do propozycji odnoszą się media w Stanach Zjednoczonych.
W przeciwieństwie do "polskiego" Onetu, amerykańskie media pozytywnie oceniają nasze starania o umieszczenie stałej bazy wojskowej USA w Polsce. Polecam lekturę Washington Times, Defence News, New York Times, Washington Post, Army Times czy Bloomberg. https://t.co/rBVmghKJcj
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) 4 czerwca 2018
- taki wpis zamieścił na Twitterze minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.
Na stronach portalu onet.pl w ostatnich dniach pojawiło się kilka tekstów dotyczących starań strony polskiej o umieszczenie w naszym kraju stałej bazy wojsk USA. Dziennikarze "Onetu" 28 maja ujawnili informację o propozycji polskiego rządu i gotowości zainwestowania środków do 2 mld złotych w celu utworzenia bazy w Polsce.
Wczoraj portal zamieścił opinię emerytowanego amerykańskiego generała Bena Hodgesa, krytycznie odnoszącego się do propozycji polskiego rządu. W popołudniowym tekście Michał Broniatowski, redaktor naczelny polskiego wydania "Politico" (serwis stanowi sekcję portalu onet.pl), pisał:
"Najpierw konsternacja, a potem sprzeciw – tak wygląda reakcja naszych sojuszników z NATO oraz Stanów Zjednoczonych na polską propozycję, by USA zainstalowały koło Torunia stałą bazę dla 4500 amerykańskich pancerniaków".
Przytaczając jedną z opinii przywołanych przez ministra Błaszczaka, Bloomberg obszernie pisze o konieczność przesunięcia sił amerykańskich z baz niemieckich do Polski.
"Stany Zjednoczone powinny oferować ochronę krajom, które najbardziej tego potrzebują, a zredukować zaangażowanie w krajach, który korzystały z niego w połowie XX wieku. Amerykańska obecność wojskowa powinna być adekwatna do poczucia zagrożenia ich sojuszników. Ten niepokój wzrasta wraz z bliskością rosyjskiej granicy. Ignorowanie tego ma niewielki sens militarny i polityczny"
- czytamy na stronach bloomberg.com.
Wczoraj, jak informowała agencja dpa, pozytywnie do planów utworzenia stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce odniosły się kraje bałtyckie. Szefowie rządów tych państw jednoznacznie stwierdzili, że będzie to gwarant bezpieczeństwa w regionie.