Międzynarodowe ćwiczenia w Bieszczadach. Najlepsi okazali się polscy żołnierze

W Bieszczadach odbyła się II edycja zawodów użyteczno-bojowych sekcji lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej pod kryptonimem Recon Clash-22. W tej edycji wzięło udział 17 reprezentacji z Polski, USA i Estonii. W rezultacie zaciętej walki pierwsze miejsce zajęła drużyna z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, tuż za nimi 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Estonii - Estonian Defence League.

mat. DWOT

Przez pięć dni dwunastoosobowe drużyny z Polski, USA i Estonii walczyły w trudnym sprawdzianie odporności na długotrwałe obciążenie psychofizyczne, wytrzymałość oraz siłę. W zawodach uczestniczyły reprezentacje pododdziałów wojsk sojuszniczych: 101 Dywizja Powietrznodesantowa (ang. 101 ABDiv US), reprezentacja żołnierzy z Estonii - Estonian Defence League. Reprezentowane były również trzy pododdziały z wojsk operacyjnych: 19. Brygady Zmechanizowanej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, a także drużyny z poszczególnych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Ostatecznie na linię mety dotarło osiem zespołów.

Zawodnicy musieli zmierzyć się z szeregiem konkurencji. Obejmowały one wiedzę teoretyczną, jak również umiejętności praktyczne. W trakcie zawodów sekcje rywalizowały w takich konkurencjach jak m.in.: wykonanie zjazdu z korony zapory wodnej w Solinie, schodzenie po stromym zboczu z liną, pokonanie przeszkody wodnej w dzień i w nocy, wspinaczka po drabince speleo, SERE-test ogniowy, przygotowanie lądowiska dla śmigłowca, strzelanie, wykonanie zadania rozpoznawczego oraz sporządzenie meldunku CALL FOR FIRE. Punkty kontrolne w formule pętli taktycznej obejmowały także przeciąganie auta technikami linowymi, balansowanie na naprężonej linie z użyciem tyczki do stabilizacji, udzielanie pierwszej pomocy rannym żołnierzom, nawiązywanie łączności na czas, rozpoznanie sylwetek sprzętu przeciwnika czy pokonywanie terenu w postawie leżącej.

Zmagania wygrała reprezentacja 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Na drugim stopniu podium stanęła 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Estonian Defence League.

 Źródło: niezalezna.pl, DWOT

 

#WOT #manewry #współpraca #żołnierze #Bieszczady

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo