Kwestie związane z polską reformą sądownictwa były głównym tematem rozmowy marszałek Sejmu Elżbiety Witek z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą, która przebywa dzisiaj w Warszawie. - Jesteśmy nowoczesną demokracją z wielowiekowymi tradycjami. Obecny obóz rządzący wygrał w demokratycznych wyborach, zgodnych z międzynarodowymi standardami. Jedną z podstawowych obietnic była reforma systemu sądownictwa - podkreśliła marszałek.
W komunikacie zamieszczonym na stronie sejmowej podkreślono, że marszałek Sejmu podziękowała unijnej komisarz za obecność podczas poniedziałkowych uroczystości w Auschwitz-Birkenau.
"Wyraziła także wdzięczność za obronę prawdy historycznej na forum Parlamentu Europejskiego"
- zaznaczono.
Poinformowano, że komisarz Jourova poruszyła kwestie związane z polską reformą sądownictwa. Zaznaczyła, że istotą wizyty w Warszawie jest wola podtrzymania dialogu nt. reformy sądownictwa.
Marszałek Witek zapewniła, że polska reforma nie narusza unijnego prawa i jest zgodna z polską konstytucją.
"Jesteśmy nowoczesną demokracją z wielowiekowymi tradycjami. Obecny obóz rządzący wygrał w demokratycznych wyborach, zgodnych z międzynarodowymi standardami. Jedną z podstawowych obietnic była reforma systemu sądownictwa"
- podkreśliła cytowana w komunikacie marszałek Sejmu. "To poważne zobowiązanie wobec wyborców" - dodała.
Wiceszefowa KE oświadczyła, że Komisja Europejska pracuje nad metodologią potrzebną do analizy stanu praworządności w państwach członkowskich.
"Marszałek Sejmu, odnosząc się do tej kwestii podkreśliła, że systemowa ocena stanu faktycznego powinna zawsze poprzedzać podejmowanie jakichkolwiek działań przez instytucje unijne wobec poszczególnych państw członkowskich"
- czytamy w komunikacie.
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej @VeraJourova w Parlamencie. Spotkanie z Marszałek Sejmu @elzbietawitek
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) January 28, 2020
?️?https://t.co/KbuG6xi9OJ pic.twitter.com/lU5phtz2MR
"Dla Polaków członkostwo w Unii jest niezwykle istotne i zależy nam na wspólnej przyszłości oraz rozwoju Wspólnoty. Jednakże Polska liczy na partnerskie traktowanie i stosowanie równych zasad wobec wszystkich państw Unii Europejskiej"
- podkreśliła cytowana w komunikacie Witek.