Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Małopolskie: 1,7 tys. domostw bez prądu, stany alarmowe na rzekach

W Małopolsce w wyniku ostatnich ulew prawie 1,7 tys. domostw pozostaje bez prądu. Na 12 rzekach przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/bohemianbikini/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Jak wynika z informacji przekazanych we wtorek przez urząd wojewódzki, w wyniku ostatnich ulew bez prądu pozostaje 1661 domostw. Minionej doby strażacy PSP interweniowali 196 razy w związku z usuwaniem skutków powodzi, a od niedzieli łącznie 876 razy.

Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w 12 gminach w powiatach: bocheńskim, limanowskim, myślenickim, oświęcimskim i tatrzańskim, zaś pogotowia przeciwpowodziowe w 10 gminach w powiatach: myślenickim, bocheńskim, nowosądeckim, gorlickim i nowotarskim.

Poziom wody osiągnął stany alarmowe w pięciu stacjach pomiaru na rzekach – Wiśle, Rabie, Białce i Białej, a stany ostrzegawcze w 16 stacjach pomiaru na: Dunajcu, Sole, Skawie, Kirowej Wodzie, Czarnym i Białym Dunajcu, Popradzie, Kamienicy i Białej.

IMGW nie przewiduje zagrożeń meteorologicznych (ostrzeżeń) na najbliższe dwa dni dla województwa małopolskiego, ale w najbliższej dobie na Wiśle po Dęblin spodziewane są wzrosty poziomu wody związane ze spływem wód opadowych oraz zwiększonymi odpływami ze zbiorników retencyjnych. Na odcinku Wisły od ujścia Raby spodziewane są przekroczenia stanów ostrzegawczych. W wyniku prognozowanych dalszych intensywnych opadów deszczu (ciągłych oraz o charakterze burzowym) w zlewniach rzek województwa małopolskiego spodziewane są ponowne, gwałtowne wzrosty stanów wody, mogą zostać przekroczone kolejne stany ostrzegawcze, a punktowo także alarmowe. Na zbiornikach retencyjnych odtwarzana jest rezerwa powodziowa.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#ulewa #opady deszczu #burza #stan alarmowy #brak prądu

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mg
Wczytuję ocenę...
Wideo