Leszno: Rozbiórka pomnika Armii Czerwonej do końca tygodnia

Do końca tygodnia pomnik wdzięczności Armii Czerwonej w Lesznie (woj. wielkopolskie) zostanie rozebrany. W jego miejscu prezydent miasta chciałby ustawić głaz upamiętniający 100-lecie powrotu Leszna w granice Rzeczypospolitej.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
fot. Google Maps

Monument znajduje się u zbiegu ulic Starozamkowej i Lipowej, powstał tuż po zakończeniu II wojny światowej. Znajdują się na nim dwie tablice z napisem w języku polskim i rosyjskim: "Wieczna chwała Bohaterom poległym w walce o wolność i niepodległość Związku Radzieckiego i Polski!".

Jak poinformowała dziś Lucyna Gbiorczyk z Urzędu Miasta Leszna, obowiązek rozbiórki pomnika nałożył na Leszno wojewoda.

Chęć udziału w rozbiórce wyrazili pracownicy IPN. Wszystkie części pomnika zostaną na razie zmagazynowane na terenie Miejskiego Zakładu Zieleni Sp. z o.o. w Lesznie. W miejscu rozebranego pomnika Prezydent Miasta Leszna proponuje postawić głaz upamiętniający przypadającą w tym roku setną rocznicę powrotu Leszna w granice Rzeczypospolitej

- podała Gbiorczyk.

Dodała, że prezydent przedstawił swoją propozycję miejskim radnym. To oni podejmą ostateczną decyzję o tym, co znajdzie się w miejscu usuniętego pomnika.

Pierwotnie przy monumencie byli pochowani rosyjscy żołnierze, którzy zginęli w walkach w okolicach miasta. Ich ciała ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Rawiczu. Obchody 100. rocznicy powrotu miasta do macierzy świętowano w Lesznie w ubiegłym miesiącu. Leszno włączono w granice kraju na mocy traktatu wersalskiego 17 stycznia 1920 roku.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo