Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

"Wyprali" ponad miliard złotych z przestępstw. Pieniądze trafiały do spółek z terytorium Rosji

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzy osoby z grupy, która miała prać pieniądze z przestępstw - łącznie ponad 1 miliard złotych - dowiedzieli się dziennikarze. Prane pieniądze trafiały do spółek w Polsce w większości z terytorium Rosji.

https://www.abw.gov.pl

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział rano mediom, że zatrzymań kolejnych osób, które miały działać na rzecz zorganizowanej grupy przestępczej dokonano w Warszawie i Radomiu 15 czerwca. Od kwietnia 2019 r. w tej sprawie zatrzymano 19 osób.

Zatrzymani przez ABW to mężczyzna, który miał zorganizować tę grupę przestępczą i dwie kobiety - pracownice banku, które miały umożliwiać otwieranie rachunków bankowych na tak zwane słupy i wykonywać czynności umożliwiające pranie pieniędzy

 - powiedział Żaryn.

Grupa kupowała spółki w Polsce i rejestrowała je na "słupy", a te nie prowadziły działalności gospodarczej, nie rozliczały się z podatków. Ich wyłącznym celem było umożliwienie przyjęcia środków pieniężnych - głównie z terytorium Rosji, a następnie przelewanie ich na kolejne rachunki bankowe między innymi spółek działających w Wielkiej Brytanii, państwach Dalekiego Wschodu i w rajach podatkowych

- wyjaśnił rzecznik.

"Funkcjonariusze ABW przeszukali mieszkania zatrzymanych, ich samochody oraz dwa oddziały jednego z banków w Warszawie. Zabezpieczono tam dokumenty, laptopy, twarde dyski, nośniki danych i telefony komórkowe. Przejęto też zegarki o wartości 180 tys. zł oraz 22 tys. dolarów i 8,7 tys. euro w gotówce" - wyliczył.

Śledztwo prowadzi radomski wydział zamiejscowy delegatury ABW w Lublinie pod nadzorem zachodniopomorskiego wydziału zamiejscowego ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Prokuratura przedstawiła zatrzymanym przez ABW zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania pieniędzy. Mężczyzna usłyszał zarzut "wyprania" ponad 660 mln zł i na wniosek prokuratury sąd zgodził się na trzymiesięczny areszt wobec niego. Kobiety mają zostać w areszcie przez miesiąc - zdecydował sąd.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Rosja #pranie brudnych pieniędzy #Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego #ABW

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wideo