Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ustawa antyprzemocowa. Skuteczny instrument w walce z agresją

Szokujące statystyki dotyczące przemocy domowej przedstawiono w Sejmie RP. W ubiegłym roku zatrzymano ponad 18 tys. osób podejrzanych o stosowanie przemocy domowej. W 3531 przypadkach zastosowano instrumenty nowych przepisów, czyli tzw. ustawy antyprzemocowej, oznaczającej nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania lub zakaz zbliżania się niego. Łącznie, od początku wprowadzenia ustawy, korzystano z jej zapisów ponad 7 tys. razy.

Zdjęcie ilustacyjne
pixabay.com

Z danych policyjnych przedstawionych przez dyrektora departamentu porządku publicznego MSWiA Mariusza Cichomskiego na środowym posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych (ASW) wynika, że w 2021 roku zatrzymano łącznie 18 240 osób, wobec których zaistniało podejrzenie stosowania przemocy.

Organy ścigania korzystają często z zapisów ustawy antyprzemocowej, która weszła w życie 30 listopada 2020 roku. W całym okresie obowiązywania nowego prawa zanotowano 7105 przypadków użycia tych instrumentów związanych z nakazem natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakazem zbliżania się do mieszkania i jego najbliższego otoczenia. 

- Myślę, że warto wskazać na prowadzoną przez policję statystykę dotyczącą naruszeń owych zakazów i nakazów. Łącznie, przez cały okres stosowania tych instrumentów do 31 sierpnia odnotowano 1398 przypadków złamania nakazów czy zakazów. W 2020 roku było to 71 przypadków, w 2021 - 673, a w 2022 - 654

 - mówił Cichomski.Jak podkreślił, jedynie w dwóch przypadkach na ponad 7 tys., sąd stwierdził nieprawidłowość w zastosowaniu nowych instrumentów.

Ustawa antyprzemocowa dobrym rozwiązaniem

Ustawa antyprzemocowa, która weszła w życie 30 listopada 2020 roku wprowadziła odrębne, szybkie postępowania w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do niego. Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach przyznano Policji, a także Żandarmerii Wojskowej. Nakaz obowiązuje przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres.

Na mocy nowych przepisów policja jest zobowiązana do regularnego sprawdzania, czy osoba objęta zakazem zbliżania się do mieszkania stosuje się do nałożonej na nią sankcji. Jeżeli nie będzie tego robić, będzie podlegać karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, czyli narazi się na odpowiedzialność wykroczeniową egzekwowaną w trybie przyspieszonym.

Ustawa przewiduje również usprawnienie przebiegu postępowania sądowego, które powinno zakończyć się w ciągu 30 dni. Szybka procedura ma być możliwa m.in. dzięki temu, że pisma procesowe doręczać może policja, a nie jedynie poczta. Policja jest też zobowiązana do udzielania sądowi wszelkiej pomocy, niezbędnej do szybkiego zakończenia sprawy, np. przy ustaleniu adresu świadka

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#ustawa antyprzemocowa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo