KSIĄŻKA | ZGODA - rząd i służby Tuska w objęciach Putina Zamów zanim Tusk zakaże tej książki!

Oszuści czyhają na chcących pomóc Ukraińcom. Jak się przed nimi chronić?

Gotowość mieszkańców Polski do pomocy uchodźcom jest wykorzystywana przez przestępców, którzy preparują fałszywe zbiórki pieniędzy - przestrzega NASK. Zwraca też uwagę na wpływ dezinformacji w internecie na szerzenie paniki i podziałów społecznych.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, jest państwowym instytutem badawczym nadzorowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. W strukturach NASK działa CERT Polska (Computer Emergency Response Team), czyli zespół zajmujący się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci.

W środowym raporcie dotyczącym cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania dezinformacji NASK zwraca uwagę m.in. na problem fałszywych zbiórek pieniędzy. CERT Polska na swoim profilu na Facebooku informuje, że jego zespół zauważa wiele fałszywych zbiórek i prób wyłudzenia pieniędzy.

Gotowość mieszkańców Polski do pomocy uchodźcom jest, niestety, wykorzystywana przez przestępców, którzy preparują fałszywe zbiórki pieniędzy i starają się nakłonić użytkowników do wejścia na strony wyłudzające pieniądze

 - podkreślono w komunikacie.

Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS i w postach na portalach społecznościowych. Są to m.in. linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut

 - ostrzegają eksperci.

NASK zwraca też uwagę na problem dezinformacji w sieci. "Dezinformacja rozpowszechniana w internecie może być częścią działań służących destabilizacji, szerzeniu paniki i podsycaniu podziałów społecznych" - podkreślono w raporcie.

NASK poinformował, że podjął działania "na rzecz prostowania krążących w sieci nieprawdziwych pogłosek i ostrzegania przed przejawami celowej manipulacji". "Weryfikacji dokonują doświadczeni specjaliści, którzy monitorują internet. Otrzymujemy też wiele sygnałów dotyczących działań dezinformacyjnych od internautów. Wszystkie są poddawane analizie" - zaznacza NASK.

Wcześniej, w środę, we wpisie na Twitterze NASK przekazał, że widoczna jest wzmożona akcja dezinformacyjna dotycząca uchodźców pochodzenia innego, niż ukraińskie. Zaapelował o czujność na takie wpisy, które mają na celu generowanie negatywnych emocji wobec uchodźców i "do zmiany naszej postawy wobec osób uciekających przed wojną".

"Prosimy o krytyczną ocenę kontrowersyjnych treści. Nie dajmy się sprowokować" – głosi środowy wpis NASK.

NASK zachęca też do zapoznawania się z treściami publikowanymi przez instytut na profilu #WłączWeryfikację w mediach społecznościowych.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#NASK #zbiórki #Ukraina #oszuści #cyberoszuści #Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa #CERT

mt