Nigeryjczycy skazani za przekręty "na amerykańskiego żołnierza"

Sąd Okręgowy w Lublinie skazał dziś na ponad 3 lata więzienia 33-letniego obywatela Nigerii, który brał udział w oszustwach "na amerykańskiego żołnierza". Wobec współoskarżonej 26-latki wymierzono karę 2,5 roku więzienia. Co więcej, skazani mają zwrócić pokrzywdzonym pieniądze, tj. około miliona złotych.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/webandi

Sąd Okręgowy w Lublinie uznał 33-letniego Chukwudiego I. oraz 26-letnią Idowu A. za winnych zarzucanych im czynów tzn. udziału w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwach. Wobec mężczyzny wymierzył karę 3 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności, z czego większość spędził już w areszcie. Natomiast kobieta została skazana na 2 lata i 6 miesięcy więzienia, przy czym całość kary zdążyła już odbyć w areszcie. Do tego dochodzi po 90 tys. zł grzywny w przypadku 33-latka i 8,5 tys. zł grzywny dla 26-latki. Obywatele Nigerii muszą również zwrócić pokrzywdzonym kobietom wyłudzone pieniądze, tj. w sumie około miliona złotych.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia SO Andrzej Wach powiedział, że zgromadzony materiał dowodowy wskazywał jednoznacznie, że oboje oskarżonych brało udział w procederze zorganizowanej grupy przestępczej.

"Grupy przestępczej zajmującej się oszustwami dokonywanymi na szkodę obywatelek państw europejskich, polegających na podawaniu się przez członków grupy za żołnierzy amerykańskich powracających z misji zagranicznych i nawiązywaniu z tymi osobami kontaktu w celu wyłudzenia od nich pieniędzy potrzebnych na różne wydatki związane, czy to z wykupieniem się z niewoli, czy też powrotu z tych krajów objętych konfliktami, w których ci żołnierze rzekomo mieli uczestniczyć"

– wyjaśnił sędzia Wach.

Zwrócił uwagę, że oskarżeni wykorzystali przy tym naiwność kilkudziesięciu kobiet, podkreślając jednocześnie, że wyłudzone kwoty były dla ofiar znaczącymi sumami, a w niektórych przypadkach stanowiły większość ich oszczędności.

"Zatem ten czyn charakteryzował się stosunkowo wysokim stopniem szkodliwości. Mając na uwadze liczbę tych ofiar, te kwoty urastają do określenia znacznej wartości szkody"

– zaznaczył sędzia Andrzej Wach.

Studenci pielęgniarstwa z Lublina Chukwudi I. i Idowu A. zostali zatrzymani w czerwcu 2019 r. i usłyszeli zarzuty dokonania tzw. oszustw matrymonialnych za pośrednictwem internetu. Proceder miał trwać od września 2017 r. do czerwca 2019 r. Pokrzywdzone obywatelki Polski i innych państw (m.in. Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii) wpłacały na konta oskarżonych złotówki, dolary amerykańskie, franki szwajcarskie, funty brytyjskie i euro. Przelewy wahały się od 15 euro do kilkudziesięciu tysięcy.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#kryminalne #oszuści #Lubelskie #Polska

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo