Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Kremlowska instytucja weszła do polskiej szkoły. Rosyjski Dom próbuje wpłynąć na nauczycieli

Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego organizowało w siedleckim liceum spotkania nauczycielskie, na których przedstawiono nowe metody nauczania. Wydarzenia odbyły się we współpracy z Rosyjskim Domem w Warszawie, który jest kierowany przez rosyjską agencję rządową objętą unijnymi sankcjami - informuje dzisiaj "Gazeta Polska Codziennie".

pixabay.com/aled7

Rosyjskie Domy to instytucje, których celem jest rzekomo promocja rosyjskiej kultury. Placówki milczą na temat okrutnej agresji Rosji przeciwko Ukrainie, ale rozpowszechniają kremlowską narrację o niesieniu pomocy dla „nowych regionów”. Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury – Rosyjski Dom w Warszawie (RONiK) ma siedzibę w budynku Przedstawicielstwa Handlowego Rosji przy ul. Belwederskiej 25. Instytucja podlega rosyjskiej agencji rządowej Rossotrudniczestwo, czyli Federalnej Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej. Rossotrudniczestwo latem zostało objęte siódmym pakietem unijnych sankcji. Instytucję uznano bowiem za narzędzie w działaniach hybrydowych Kremla. 

Rosyjski Dom w Warszawie poinformował na Facebooku, że 24 września zeszłego roku w Siedlcach odbyła się konferencja dla nauczycieli języka rosyjskiego. Jako organizatorów wymieniono Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Wydawnictwo PWN oraz Fundację Świat Rosyjski (Russkij Mir). Tematem były „nowoczesne metody nauczania języka rosyjskiego jako obcego”. Rosyjski Dom podał również, że przekazał „literaturę edukacyjną” nauczycielom. Podobne wydarzenie odbyło się 26 listopada jako seminarium w formie wykładów. Organizatorami miały być wspomniane wcześniej podmioty. 

Jak sprawdziła „Codzienna”, wydarzenia odbyły się w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach. Dyrektor szkoły w rozmowie z nami potwierdził, że organizatorem było wspomniane nauczycielskie stowarzyszenie. Stwierdził jednak, że w spotkaniach nie brała udziału Fundacja Russkij Mir. Członkinią zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego jest Ewa Jagiełło, która jednocześnie pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Żółkiewszczacy zrzeszającego absolwentów IV LO. Należy przypomnieć, że również Fundacja Russkij Mir została objęta sankcjami. 

Rosyjski Dom w Warszawie od lat współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego m.in. w zakresie szkolenia rusycystów. Próbowaliśmy porozmawiać z członkinią zarządu stowarzyszenia Anną Nowakowską, która studiowała w Instytucie Puszkina w Moskwie, współpracowała z RONiK i organizowała festiwale piosenki rosyjskiej w Polsce. Anna Nowakowska odczytała naszą wiadomość, ale nie odpowiedziała na prośbę o rozmowę.

Z prośbą o komentarz „Codzienna” zwróciła się również do PWN, które było wymienione wśród organizatorów wydarzeń w IV LO w Siedlcach. Anna Wołkiewicz, ekspert ds. komunikacji zewnętrznej PWN, przekazała nam, że RONiK wprowadza odbiorcę w błąd, ponieważ PWN było tylko jednym z uczestników seminarium w Siedlcach.

CZYTAJ więcej w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"!
 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#Rosyjski Dom

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Hubert Kowalski
Wczytuję ocenę...
Wideo