CIA nie ufa resetowcom od Tuska » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Kraków: plac zabaw przy centrum żydowskim

Plac zabaw dla dzieci i miniogród otwarto przy Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (JCC Kraków) przy ul. Miodowej. Przestrzeń ta ma służyć nie tylko wychowankom Żydowskiego Przedszkola i Żłobka "Frajda", ale też dzieciom z dzielnicy Kazimierz.

Birczanin

JCC Kraków zostało otwarte 10 lat temu przez brytyjskiego księcia Karola i od początku działalności skupia się na: opiece nad ocalałymi z Holokaustu, edukacji oraz na odbudowie żydowskiego życia w Krakowie.

Plac zabaw i ogród to miejsce przeznaczone nie tylko dla naszych dzieci z "Frajdy", ale także dla dzieci z krakowskiego Kazimierza. Jesteśmy otwarci, chcemy być miejscem spotkań dla wszystkich: Żydów i nie-Żydów  

– powiedział dyrektor JCC Jonathan Ornstein.

Między budynkiem JCC a Synagogą Tempel udało się stworzyć mini ogród i plac zabaw dla najmłodszych dzieci.

Ustawiono tam m.in. piaskownicę, trampolinę, obrotowe siedzisko, labirynt, w którym trzeba odnaleźć drogę między drewnianymi palami, niski mostek linowy, podest do występów i miejsce, gdzie dzieci będą mogły samodzielnie sadzić rośliny.

"Cieszymy się bardzo, ponieważ wcześniej korzystaliśmy z okolicznych placów zabaw. Teraz będziemy mogli nawet przy kapryśnej pogodzie, choćby na chwilę wyjść z dziećmi na zewnątrz"

– mówiła Małgorzata Pustuł, dyrektor działającej od 2017 r. "Frajdy". To pierwsza niereligijna placówka w Krakowie, która umożliwia dzieciom poznanie kultury i historii żydowskiej. Do żydowskiego żłobka uczęszcza obecnie pięcioro dzieci, do przedszkola dziewięcioro, z czego troje jest w "zerówce".

Plac zabaw im. Rodziny Taube będzie dostępny dla dzieci z Kazimierza po godz. 17. Powstał dzięki darowi Tada Taube – amerykańskiego biznesmena i filantropa, który urodził się w Krakowie w 1931 r. i na kilka tygodni przez rozpoczęciem II wojny światowej wyemigrował z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Jest założycielem i prezesem fundacji Taube Philanthropies i wspiera różne organizacje charytatywne, instytucje naukowe, organizacje kulturalne i religijne w Kalifornii, jak również w Polsce, których celem jest odrodzenie i rozwój życia żydowskiego.

W ogrodzie ustawiono model samolotu – wzorowany na samolociku, w którym kilkuletni Tad został w 1936 r. sfotografowany w Rabce ze swoją siostrą.

Nowo powstały mini ogród nosi imię Shany Penn - dyrektorki wykonawczej Taube Philanthropies, która angażuje się w rozwój dialogu polsko-żydowskiego i jest autorką książek "Podziemie Kobiet" oraz "Sekret Solidarności. Kobiety, które pokonały komunizm w Polsce". "To, co robi JCC w Krakowie można nazwać wzrastaniem i fantastycznie jest obserwować, jak rośnie tu nowe pokolenie" – powiedziała Shana Penn.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Centrum Społeczności Żydowskiej #Kraków #Plac Zabaw

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo