Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Krajowa Rada Sądownictwa po spotkaniu z delegatami Komisji Weneckiej. "Krótkie, ale treściwe"

Krajowa Rada Sądownictwa przekazała delegacji Komisji Weneckiej pozytywną ocenę nowelizacji ustaw sądowych – powiedział dziś przewodniczący Rady sędzia Leszek Mazur po spotkaniu z przedstawicielami Komisji.

Leszek Mazur / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Jak powiedział po spotkaniu z delegacją sędzia Mazur, KRS przekazała Komisji Weneckiej stanowisko, z którego wynika, że rozwiązania zawarte w nowelizacji ustaw sądowych nie naruszają porządku prawnego, a zmiana przepisów dotyczących statusu sędziów jest ukierunkowana na to, aby status sędziów podkreślić i zagwarantować.

KRS przekazała Komisji Weneckiej wypracowane stanowisko, w którym zawarta została pozytywna ocena nowelizacji ustaw sądowych

- podkreślił Mazur.

Jak dodał, delegacja Komisji Weneckiej usłyszała od członków Rady, że "kwestionowanie statusu innych sędziów przy okazji orzekania to wyjście poza granice orzecznicze i grozi rozmontowaniem sądownictwa".

Stąd doprecyzowanie deliktów dyscyplinarnych zaproponowane w nowelizacji i związane z tym sankcje

- zaznaczył przewodniczący KRS.

Jego zdaniem, wizyta delegacji miała charakter kurtuazyjno-roboczy. "Spotkanie było stosunkowo krótkie, ale treściwe. Było możliwością przekazania wyjaśnień i swojego poglądu" - dodał sędzia Mazur.

Także rzecznik prasowy KRS sędzia Maciej Mitera powiedział dziennikarzom, że spotkanie z delegacją Komisji Weneckiej było "typowo kurtuazyjno-robocze".

Członkowie Komisji byli zainteresowani sprawą dotyczącą ustawy sądowej, chcieli poznać nasze stanowisko i w bardzo przyjemnej atmosferze odpowiadaliśmy na wszystkie nurtujące członków Komisji pytania

- mówił sędzia Mitera.

Dodał, że pytania dotyczyły rozwiązań zaproponowanych w ustawie i tego, czy KRS widzi w związku z tym jakieś zagrożenia. "Pytani byliśmy również, dlaczego polski ustawodawca wprowadza takie rozwiązania. Stwierdziliśmy, że nie jesteśmy politykami, jesteśmy sędziami i należy pytać o to organ, który stanowi prawo. My, jako sądy, jesteśmy od jego stosowania" - powiedział Mitera.

"Jesteśmy zadowoleni z tego spotkania. Myślę, że członkowie Komisji Weneckiej również" - ocenił.

Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, przyjechała w czwartek do Warszawy na dwudniowe rozmowy w związku z przygotowywaniem opinii na temat nowelizacji m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. O wydanie takiej opinii zwrócił się marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który w czwartek jako pierwszy spotkał się z przedstawicielami KW. W piątek z delegacją - poza przedstawicielami KRS - spotkali się także m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i I prezes Sądu Najwyższego.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#ustawa sądownicza #KRS #Komisja Wenecka #Maciej Mitera #Leszek Mazur

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo