Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Kozłowska nadal hula po Europie! Tym razem jest w Londynie, z żoną Sikorskiego

Od czasu kiedy Ludmiła Kozłowska została wydalona z Unii Europejskiej, po wpisaniu jej przez polskie służby do systemu SIS, zdążyła już zaliczyć wycieczkę do Berlina, gdzie szkalowała polskie władze, a także złożyła wizytę w Parlamencie Europejskim na specjalne zaproszenie Guya Verhovstadta. Teraz wybrała się nieco dalej, bo do Wielkiej Brytanii, której władze wydały wizę ukraińskiej aktywistce. Kozłowska spotkała się tam m.in. z żoną Radosława Sikorskiego - Anne Applebaum. Na skandaliczną sytuację, związaną z nierespektowaniem polskiego zastrzeżenia w systemie SIS, zwrócił uwagę wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki. "Czy wierzycie w nasz kontrwywiad?" - spytał brytyjskiego wiceministra spraw zagranicznych ds. europejskich Alana Duncana i brytyjskiego ambasadora w Polsce Jonathana Knotta.

Ludmiła Kozłowska i Bartosz Kramek
twitter.com/screenshot/@mycielski

Cichocki odniósł się tym samym do informacji o tym, że Kozłowska wjechała w środę wieczorem - pomimo polskiego alertu w międzynarodowym Systemie Informacji Schengen (SIS II) - na teren Wielkiej Brytanii.

Kozłowska została deportowana z terytorium UE do Kijowa 14 sierpnia, po tym, gdy polskie władze zamieściły w SIS II alert w jej sprawie, co skutkowało objęciem jej zakazem wjazdu do Polski i UE. ABW tłumaczyła w sierpniu, że decyzję podjęto ze względu na "poważne wątpliwości" co do finansowania kierowanej przez Kozłowską fundacji.

Od tego czasu, pomimo alertu w SIS Kozłowska zdążyła już zaliczyć wycieczkę do Berlina, gdzie krytykowała polskie władze, a także złożyła wizytę w Parlamencie Europejskim na specjalne zaproszenie znanego ze szkalowania Polaków Guya Verhovstadta.

W Londynie aktywistka spotkała się m.in. z szefem programu rosyjskiego i euroazjatyckiego w Królewskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych Chatham House Jamesem Nixeyem, dziennikarką i pisarką Anne Applebaum, komentatorem tygodnika "The Economist" Edwardem Lucasem oraz profesorem prawa międzynarodowego z Uniwersytetu Middlesex Laurentem Pechem.

Wielka Brytania to trzeci kraj, który Kozłowska odwiedziła w ostatnich tygodniach, po Belgii i Niemczech, gdzie brała udział w wydarzeniach poświęconych praworządności w Polsce w Parlamencie Europejskim i Bundestagu.

W czwartek Cichocki skomentował w serwisie społecznościowym Twitter wpis brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych na temat wspólnej brytyjsko-holenderskiej akcji dotyczącej czterech agentów GRU przyłapanych na próbie włamania się do systemu informatycznego Organizacji ds. Zwalczania Broni Chemicznej (OPCW).

Foreign Office opublikowało fragment oświadczenia szefa resortu dyplomacji Jeremy'ego Hunta, w którym mówił on m.in.: "nasz przekaz jest jasny: wraz z sojusznikami ujawnimy i odpowiemy na próby podkopania międzynarodowej stabilności przez GRU".

W tym przez przyznawanie Ludmile Kozłowskiej brytyjskiej wizy pomimo informacji od polskiego (Waszego sojusznika?) kontrwywiadu?

- pytał Cichocki.

Na jego komentarz odpowiedział w sobotę Marcin Mycielski z prowadzonej przez Kozłowską Fundacji Otwarty Dialog, który napisał: "to pokazuje, ile warta jest wasza informacja kontrwywiadu, czyż nie?".

Czy myślałeś kiedyś o zaprzestaniu działań, które sprawiają, że Polska wychodzi na głupka i zniesieniu ewidentnie bezpodstawnego zakazu? Ile jeszcze wiz (wydanych przez inne państwa - red.) potrzebujecie? Poważnie, podajcie liczbę i je dostaniecie

- kpił aktywista.

Na jego słowa zareagował ponownie Cichocki, który tym razem zwrócił się bezpośrednio do brytyjskiego wiceministra spraw zagranicznych ds. europejskich Alana Duncana i brytyjskiego ambasadora w Polsce Jonathana Knotta.

Wasza pora, żeby odpowiedzieć. Czy wierzycie w nasz kontrwywiad? Na to wyglądało, kiedy brytyjscy obywatele cierpieli w Salisbury

- napisał polski wiceminister, sugerując jednocześnie polsko-brytyjską współpracę wywiadowczą przy badaniu próby zabójstwa byłego pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala.

Duncan ani Knott nie odpowiedzieli na razie na jego pytanie.

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap, twitter.com

 

#Ludmiła Kozłowska #Wielka Brytania #system SIS

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wideo