KSIĄŻKA | ZGODA - rząd i służby Tuska w objęciach Putina Zamów zanim Tusk zakaże tej książki!

Pierwszy daromat dla Syrii

Fundacja „Pomoc Kościołowi w potrzebie” we współpracy z PKP SA, Ministerstwem Aktywów Państwowych i Ministerstwem Infrastruktury oficjalnie rozpoczęła na Dworcu Centralnym w Warszawie kampanię na rzecz potrzebujących w Syrii.

ks. prof. Waldemar Cisło
ks. prof. Waldemar Cisło
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Uruchomiono pierwszy „daromat”, za pośrednictwem którego można przekazać darowiznę na rzecz ofiar konfliktu w Syrii. Urządzenie umożliwia wpłatę za pomocą karty płatniczej dowolnej kwoty na rzecz kampanii.

Dlaczego Syria? W Syrii mamy od dziewięciu lat wojnę, w Syrii połowa społeczeństwa, czyli 13 mln osób, wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej, w Syrii mamy głód, w Syrii mamy 80-proc. bezrobocie, w Syrii więcej osób umiera z chłodu, braku dostępu do szpitali niż od bomb. 5 mln żyje poza granicami państwa. 1,5 mln jest w Libanie, gdzie jest zimno. Nie mają pracy, nie mają pieniędzy na utrzymanie, stąd apel tamtejszych biskupów. Pamiętamy apel nuncjusza apostolskiego ks. kard. Lauri, który powiedział, że tak źle jeszcze w Syrii nie było.
- zaznaczył dyrektor sekcji polskiej PKWP ks. prof. Waldemar Cisło.

Jak wyjaśnił: „Kampanię rozpoczynamy na dworcu, bo chcemy być w kilku miejscach w Polsce. Na dworcach kolejowych, ale także w portach lotniczych. Chcemy ustawić tzw. daromaty, gdzie łatwo będzie można złożyć dar wielkopostny na taką czy inną kampanię, którą będziemy proponować”.

Zaczynamy właśnie od „Chleba dla Syrii”.
- podkreśla ks. prof. Waldemar Cisło.

Akcja związana ze zbiórką pieniędzy w daromatach ma pozwolić na otwarcie przez PKWP kilku piekarni, zapewnić tym samym nowe miejsca pracy i dostęp do chleba dla ok. 500 tys. osób, a także uświadamiać wszystkich o dramacie w Syrii.

Jak zapewnił prezes PKP SA, Krzysztof Mamiński, PKP SA wspiera akcję fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Daromaty, podobne do tych na warszawskim Dworcu Centralnym, zostaną wkrótce zainstalowane na dziewięciu największych w Polsce dworcach kolejowych, w tym w Gdyni, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu. W następnej kolejności takie same urządzenia zaczną działać w portach lotniczych.

Tylko na warszawskim Dworcu Centralnym obsługujemy rocznie 15 mln pasażerów. Jeśli każdy z nich ofiarowałby tylko 1 zł, zasiliłoby to tylko uruchomiony dziś ofiaromat w ramach akcji „Chleb dla Syrii” łączną kwotą 15 mln zł.
- przypomniał prezes PKP. –

Obecny na konferencji na Dworcu Centralnym w Warszawie, inaugurującej uruchomienie pierwszego daromatu wiceminister aktywów państwowych, Janusz Kowalski, zadeklarował, że polska infrastruktura, w tym m.in. kolejowa, jest otwarta na współpracę ze wszystkimi organizacjami pozarządowymi, które chcą pomagać potrzebującym. W akcję aktywnie włączył się także wiceminister infrastruktury, Andrzej Bittel, odpowiedzialny w resorcie za transport kolejowy.

 



Źródło: niezalezna.pl

 

#daromat #kościół #Syria

redakcja