Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Kard. Krajewski: Jan Paweł II był człowiekiem wolnym i dlatego tak niebezpiecznym dla dzisiejszego świata

- Jan Paweł II pomagał nam stawać się wolnym, bo sam był człowiekiem wolnym, bo kto żyje Ewangelią staje się człowiekiem prawdziwie wolnym i może dlatego tak bardzo niebezpiecznym dla dzisiejszego świata. Człowiek wolny jest niebezpieczny dla świata. Takich proroków świat zabija i poniewiera nimi także po śmierci - powiedział podczas mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski.

Kard. Konrad Krajewski
Fot. Jan Sroda/Gazeta Polska

Dziś podczas mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej, homilię wygłosił prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia, papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski. Przywołał w niej osobę św. Jana Pawła II.

- 18 lat temu odchodził Jan Paweł II. Świat się zatrzymał, świat przyklęknął, świat zapłakał. Pamiętamy to. I co się z nami stało? "Porwali więc kamienie, aby je rzucić na Niego" (J 8, 59), to nie pierwszy raz, kiedy chciano zabić Jezusa. Czy pytałeś się kiedyś, dlaczego chciano zabić Jezusa? Co takiego zrobił, by trzeba go było usunąć, zabić? Wczoraj słyszeliśmy, jak sam Jezus tłumaczył w Ewangelii: "Wy, którzy usiłujecie mnie zabić, bo nie w was miejsca na moją naukę" (J 8, 37). Nie ma w was miejsca dla mnie. Chcecie mnie zabić, bo powiedziałem wam prawdę usłyszaną od Boga - to mówi Jezus. Dlaczego chciano zabić Jana Pawła II tu, na Placu Świętego Piotra, 200 metrów stąd? Dlaczego się go tak bano, że chciano do niego strzelać? Bo mówił, że nie można zrozumieć człowieka bez Chrystusa, bo wołał: "otwórzcie drzwi Chrystusowi", nie gender, nie jakimś ideom przedziwnym, ale Chrystusowi? Bo mówił o ochronie życia od narodzenia do naturalnej śmierci? "Nie wolno ci zabijać, bo kto niszczy rodzinę, ją rozmontowuje, niszczy naród, prowadzi do samozagłady"

– mówił kard. Krajewski.

- Czy pytałeś kiedyś, dlaczego zabito ks. Popiełuszkę? Bo mówił, że zło trzeba dobrem zwyciężać? To był powód? Cały aparat państwowy, posiadający policję, wydział zwalczający Kościół, cały ubecki aparat przemocy bał się jednego księdza. Dlaczego zabito ks. Blachnickiego? Że dzielił się Ewangelią i wprowadzał ją w życie i siedział za to w więzieniu? A rodzinę Ulmów? Bo chronili życie za cenę życia? - dodał.

Kardynał przywołał sytuację z ostatnich dni życia Jana Pawła II, gdy wraz z abp. Piero Marini udali się do papieża, by pożegnać się z nim. 

- [Jan Paweł II] długo ściskał dłoń arcybiskupa, a ten płakał jak dziecko. To była ich ostatnia liturgia, mistrz ceremonii papieskich i ten, któremu służył. Za kilka dni kładliśmy razem księgę Ewangelii na jego trumnie, bo papież wszystkie sprawy świata, Kościoła i swoje osobiste, rozwiązywał zgodnie z logiką Ewangelii. Nie zasłaniał sobą Boga, ale wszędzie szukał Jego oblicza, jak podpowiada dzisiaj psalmista. Pomagał nam stawać się wolnym, bo sam był człowiekiem wolnym, bo kto żyje Ewangelią staje się człowiekiem prawdziwie wolnym i może dlatego tak bardzo niebezpiecznym dla dzisiejszego świata. Człowiek wolny jest niebezpieczny dla świata. Takich proroków świat zabija i poniewiera nimi także po śmierci. Kto pozwala, by Bóg był na pierwszym miejscu, by drugi człowiek na drugim miejscu, a sam zajmuje kolejne miejsce, zaczyna być beztroskim w obdarzeniu pięknem, roznosi piękno po Ziemi. Staje się znakiem widzialnym rzeczywistości niewidzialnej, staje się dowodem na istnienie Boga. Jego życie staje się dowodem na istnienie Boga. Czy takim nie powinienem się stać i ja?

– powiedział papieski jałmużnik.

We mszy św. przy grobie papieskim wzięli udział m.in. ambasadorowie - RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski oraz Ukrainy Andrij Jurasz.

W niedzielę wieczorem na placu Świętego Piotra odbędzie się czuwanie modlitewne, zorganizowane przez polski kościół w Rzymie oraz Fundację Jana Pawła II w Watykanie.

 Źródło: vaticannews.va, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

md
Wczytuję ocenę...
Wideo