Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Kasta i jej towarzysze żądni zemsty. „Gazeta Polska”: Co zrobią czerwoni sędziowie?

Środowiska sędziowskie domagają się rozliczenia tych, którzy wprowadzali reformy sądownictwa, a nawet tych, którzy tylko ośmielili się pełnić funkcje w zreformowanych instytucjach. Aspirująca do władzy Koalicja Obywatelska oraz wspierające ją podmioty zastanawiają się, jak z powrotem przejąć pełną kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości. Ich propozycje budzą poważne wątpliwości konstytucyjne, a niektóre wypowiedzi wskazują, że rozważane są rozwiązania siłowe. – To są nieodpowiedzialne zapowiedzi – mówi "Gazecie Polskiej" prof. Genowefa Grabowska.

Środowiska sędziowskie domagają się rozliczenia tych, którzy wprowadzali reformy sądownictwa, a nawet tych, którzy tylko ośmielili się pełnić funkcje w zreformowanych instytucjach
Środowiska sędziowskie domagają się rozliczenia tych, którzy wprowadzali reformy sądownictwa, a nawet tych, którzy tylko ośmielili się pełnić funkcje w zreformowanych instytucjach
Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Hubert Kowalski w najnowszym numerze "Gazety Polskiej" analizuje rosnące napięcia wokół reformy sądownictwa w Polsce, szczególnie w kontekście kontrowersyjnych propozycji polityków i środowiska sędziowskiego dotyczących Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa (KRS).

Niedawno Forum Współpracy Sędziów opublikowało „apel Sędziów Rzeczypospolitej Polskiej”. W dokumencie znalazł się postulat „rozliczenia sędziów, którzy sprzeniewierzyli się rocie ślubowania” oraz „przyjęcie rozwiązań legislacyjnych umożliwiających ukształtowanie składu KRS zgodnie z konstytucją RP i zasadami wyrażonymi w traktatach UE”

- czytamy w "Gazecie Polskiej".

Kowalski zauważa, że część polityków i sędziów wydaje się gotowych na drastyczne zmiany. Przytacza wypowiedź Krystiana Markiewicza, prezesa Stowarzyszenia Sędziów Iustitia, który twierdzi, że za pomocą uchwały Sejmu można stwierdzić niekonstytucyjność wyboru członków KRS i "nielegalność wyboru trzech dublerów do Trybunału Konstytucyjnego". 

Prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego, krytykuje takie sugestie, podkreślając, że są one oczywiście niezgodne z prawem. „Wiedza na temat hierarchii źródeł prawa nie jest tajemna. Student pierwszego roku studiów prawniczych wie, jaka jest moc ustawy, a jaka uchwały” – mówi Grabowska.

Pomimo to Markiewicz zasugerował, że jest możliwe użycie siły do "oczyszczenia" KRS, twierdząc, że "państwo polskie musi być na tyle silne, żeby jak najszybciej przywrócić rządy prawa."

Kowalski podkreśla, że tego rodzaju wypowiedzi mogą prowadzić do niebezpiecznej eskalacji napięć.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zapraszamy do przeczytania pełnego artykułu Huberta Kowalskiego w najnowszym wydaniu "Gazety Polskiej"!
 

 



Źródło: Gazeta Polska

#Gazeta Polska

wg