Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Jest wniosek do prezes Manowskiej o wyłączenie z orzekania 30 sędziów, którzy wszczęli „bunt” w SN. Oto TREŚĆ pisma

Jak dowiedział się portal Niezalezna.pl, sędzia SN prof. Paweł Czubik złożył do I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Manowskiej wniosek o zawiadomienie prezydenta Andrzeja Dudy o fakcie złożenia przez trzydziestu sędziów oświadczenia konstytuującego ich odmowę orzekania. W treści pisma prof. Czubik podkreśla, że sędziowie, którzy złożyli oświadczenie z 17 października 2022, de facto zrzekli się funkcji sędziowskich i „nie powinni być wyznaczani do orzekania”.

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Niedawno 30 sędziów SN przekazało I prezes oświadczenie, w którym napisali że nie będą orzekać wspólnie z osobami powołanymi do tego sądu w procedurze z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. Jednym z sygnatariuszy dokumenty jest Józef Iwulski, oficer WSW szkolony przez komunistyczny kontrwywiad; Iwulski orzekał w stanie wojennym w sądach wojskowych i skazywał działaczy opozycyjnych.

Sędzia Czubik, kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego w Instytucie Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, w uzasadnieniu wniosku, do którego dotarła redakcja portalu Niezalezna.pl, zwraca uwagę, że w związku z tym, iż sędziowie złożyli rozpowszechnione w sferze publicznej oświadczenie konstytuujące odmowę orzekania, a tym samym rezygnację z funkcji sędziowskich, należy domniemywać, że właśnie w dniu wydania oświadczenia wygasł ich stosunek służbowy jako sędziów Sądu Najwyższego.

Pozbawione podstaw jest komponowanie obecnie składów z udziałem osób, które zrzekły się swoich funkcji sędziowskich. Zrzeczenie się statusu sędziego zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym ma charakter konstytutywny. Po zaistnieniu stosownego zdarzenia konstytuującego zrzeczenie niezbędne jest przedstawienie przez Pierwszą Prezes ww. oświadczenia do KRS i Kancelarii Prezydenta RP. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej deklaratywnie stwierdza wystąpienie zrzeczenia ze skutkiem od chwili złożenia oświadczenia. W związku z powyższym zwracamy się więc do Pierwszej Prezes z wnioskiem o jak najszybsze dopełnienie wspomnianej procedury; przemawia za tym bowiem szeroko pojęte dobro wymiaru sprawiedliwości.

- czytamy w treści uzasadnienia do wniosku.

Poniżej pełna treść wniosku:

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Piotr Łukawski,Grzegorz Wierzchołowski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo