Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

IMGW ostrzega przed burzami w sobotę

W piątek i sobotę IMGW prognozuje występowanie w Polsce przelotnych burz i opadów. Najgroźniej będzie w zachodniej, południowo-zachodniej i południowej części kraju - wskazał synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Folwarski.

Burza
AbelEscobar - pixabay.com

W piątek najsilniejsze burze prognozowane są na południu, zachodzie i południowym zachodzie kraju, gdzie obowiązują wydane przez IMGW ostrzeżenia. Towarzyszyły im będą porywy wiatru do około 80 km/h, a suma opadów wyniesie na ogół 35 mm. Na południowym zachodzie, w rejonie występowania ostrzeżeń drugiego stopnia. "Lokalnie sumy opadów mogą dochodzić do około 50 mm" - zaznaczył synoptyk. Na pozostałym obszarze kraju możliwe są burze o mniejszej intensywności, z opadami deszczu do około 20-25 mm i porywami wiatru do około 65 km/h.

"Najcieplej dzisiaj będzie w dalszym ciągu na wschodzie kraju, do 28 st. C" - poinformował Folwarski. Najniższą temperaturę, ok. 17 st. C, wskażą termometry w rejonie wybrzeża. W piątek wiał będzie wiatr z kierunków wschodnich, porywisty w czasie burz oraz chwilami we wschodniej Polsce.

Noc z piątku na sobotę "z przelotnymi opadami deszczu, początkowo także jeszcze z zanikającymi burzami, zwłaszcza w północnej połowie kraju" - stwierdził synoptyk. Zaznaczył, że będzie to ciepła noc, a temperatura praktycznie w całym kraju wyniesie ponad 10 st. C. Najcieplej, do 14-15 st. C, będzie na wschodzie i na północnym wschodzie kraju, a najchłodniej w rejonach podgórskich. Temperatura wyniesie tam ok. 10-11 st. C.

"Wiatr będzie słaby i umiarkowany, przeważnie południowo-wschodni i południowy" - powiedział Folwarski. Dodał, że w czasie burz, zwłaszcza początkowo, porywy wiatru mogą lokalnie osiągać około 70 km/h. Lokalnie mogą wystąpić krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do ok. 300 m.

Prognoza na sobotę 

Według synoptyka pogoda w sobotę będzie bardzo przypominała piątkową. "W całym kraju będą się rozwijać przelotne opady deszczu i burze" - powiedział. Możliwe są także przelotne opady gradu. Przewidywane jest umiarkowane i duże zachmurzenie. Silnych burz znów należy spodziewać się w południowej i zachodniej Polsce, natomiast słabszych - w pozostałej części kraju. "W tych burzach porywy wiatru nieco niższe, do około 70 km/h, opady deszczu w okolicach 25-30 mm" - powiedział synoptyk.

Termometry wskażą od 19-20 st. C na wybrzeżu i w rejonach podgórskich, do 26-27 st. C na południu i wschodzie kraju. W sobotę wiał będzie wiatr ogólnie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy.

W sobotę Polska pozostanie w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Nocą na północy zaznaczy się jeszcze strefa frontu okluzji, a na zachodzie kraju, jeszcze w ciągu dnia, linia zbieżności. Pozostaniemy w powietrzu polarnym morskim, dość wilgotnym i ciepłym. Ciśnienie bez większych zmian.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1007 hPa. Przewiduje się stan stały ciśnienia.

Noc z soboty na niedzielę jeszcze z przelotnymi opadami deszczu i początkowo także z burzami, zwłaszcza w północnej połowie kraju - poinformował Folwarski. Zanikającym burzom mogą początkowo towarzyszyć silniejsze porywy wiatru w okolicach 65 km/h. Lokalnie mogą wystąpić krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do ok. 300 m. Także tej nocy temperatury w całym kraju wyniosą powyżej 10 st. C.

Najchłodniej będzie w rejonach podgórskich i na południowym wschodzie, do 10-11 st. C. Najwyższe temperatury, do 14-15 st. C, wskażą termometry w centrum i miejscami na północy kraju. Poza silniejszymi porywami towarzyszącymi burzom, wiał będzie wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie południowo-wschodni i południowy - poinformował synoptyk. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#burze #IMGW #alert

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mm
Wczytuję ocenę...
Wideo