Organizacja powiązana z jednym z największych think tanków na świecie – amerykańskim Atlantic Council – ujawniła, że istniała grupa współpracujących ze sobą profili społecznościowych, która używana była w czasie kampanii wyborczej do atakowania Prawa i Sprawiedliwości. – Sieć co najmniej 29 stron na Facebooku wspierała w kampanii wyborczej Platformę Obywatelską, publikując identyczne treści polityczne, również na profilach, których nazwy nie sugerowały zamieszczanych informacji – ujawniono. Według ustaleń centralne miejsce w tej hejterskiej sieci zajmowała strona Sok z Buraka.
Podczas kampanii wyborczej poprzedzającej ostatnie wybory parlamentarne internauci zalewani byli treściami atakującymi Prawo i Sprawiedliwość i przy okazji promującymi Platformę Obywatelską. W sieci trudno było natknąć się na pozytywne komentarze o formacji Jarosława Kaczyńskiego. Osoba czerpiąca swoją wiedzę wyłącznie z mediów społecznościowych mogłaby dojść do wniosków, że zdecydowana większość naszego kraju popiera Platformę Obywatelską i nienawidzi PiS.
Duży wpływ na to, że materiały PO były lepiej odbierane w sieci, może mieć oczywiście struktura wyborców. Młodzi ludzie częściej korzystają z mediów społecznościowych, a to oni są grupą najaktywniejszą w internecie, ale niewykluczone, że w budowaniu zasięgów w internecie Platforma pomagała sobie przy użyciu farm trolli.
Nowe światło na tę sprawę rzucił raport Digital Forensic Research Lab (DFRLab), organizacji zajmującej się m.in. kwestiami dezinformacji w sieci. DFRLab związany jest z jednym z największych think tanków na świecie – Atlantic Council, który ma siedzibę w Waszyngtonie i który powiązany jest z amerykańskimi demokratami. W think tanku tym działają licznie byli premierzy i prezydenci z krajów z całego świata, w tym z Polski. W radzie doradczej jest m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski, szefem warszawskiego biura w przeszłości był Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050, a współpracownikiem europoseł PO Radosław Sikorski. I to właśnie ta organizacja zwróciła uwagę na to, że w polskiej sieci istniała grupa powiązanych ze sobą stron internetowych, służących do politycznej walki z Prawem i Sprawiedliwością.
Międzynarodowe śledztwo wykazało, że @Platforma_org stoi za siecią 29 profili na Facebooku, które wbrew obowiązującym na portalu zasadom prowadziły podczas ostatnich wyborów skoordynowane ataki na PiS. Centrum sieci to po raz kolejny Sok z Buraka.https://t.co/XcmIqMcOay pic.twitter.com/IhR5ZI7ZOG
— John Bingham (@MrJohnBingham) November 22, 2023
– Sieć co najmniej 29 stron na Facebooku wspierała w kampanii wyborczej Platformę Obywatelską, publikując identyczne treści polityczne, również na profilach, których nazwy nie sugerowały zamieszczanych informacji – ujawniono. Według ustaleń centralne miejsce w tej hejterskiej sieci zajmowała strona Sok z Buraka.
W raporcie przekazano, że badane strony regularnie dokonywały crosspostów filmów, czyli publikowania tego samego materiału w różnych miejscach, głównie ze strony Sok z Buraka, nie podając informacji o pochodzeniu materiału. Te same materiały crosspostowane były także na profilach lokalnych struktur tej formacji.
Wśród powiązanych stron znalazły się m.in. Solidarni z WOŚP, Nie Oglądam TVPiS, Nie Oglądam Polsatu, Chcemy Delegalizacji PiS, Pycha i Szmal, Emeryci, Renciści i Pacjenci, Solidarni z Lechem Wałęsą, Donald Tusk Zrobi Porządek czy MEMNEWS.pl.
Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński w rozmowie z „Codzienną” przyznał, że „Platforma Obywatelska myślała, że w internecie jest anonimowa”.
– A w internecie nic nie ginie i dzisiaj działacze Platformy Obywatelskiej na własnej skórze się przekonają, że to wszystko wyjdzie na jaw – ocenił.
Cały tekst w weekendowej "Gazecie Polskiej Codziennie"
Polecamy weekendowe wydanie #GPC wraz dodatkiem #NiecodziennaGazetaPolska oraz programem TV. Czytaj na » https://t.co/1HYRtWiDJA
— GP Codziennie (@GPCodziennie) November 23, 2023
Sprawdź ofertę na » https://t.co/5oUNtNfQBb pic.twitter.com/UApTOAOHCU