Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Funkcjonariusz ginie na służbie. Jest projekt ustawy o świadczeniu dla rodzin

Zidentyfikowaliśmy około 200 rodzin, które zostałyby objęte takimi świadczeniami - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, odnosząc się do projektu ustawy o świadczeniu pieniężnym dla członków rodziny funkcjonariusza i żołnierza zawodowego, którzy zginęli na służbie.

twitter.com/MSWiA_GOV_PL/screen

Nie przypadkiem zaprosiliśmy dzisiaj w dniu zadusznym na konferencję prasową poświęconą upublicznieniu projektu ustawy dotyczącej świadczeń rodzinnych dla funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy polegli na służbie. Dziś mamy w pamięci wszystkich, którzy od nas odeszli, wszystkich funkcjonariuszy, żołnierzy, którzy poświęcili swoje życie, będąc wierni rocie przysięgi, a w przysiędze są słowa które oni składali “Będę bronić bezpieczeństwa państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia”. Często dochodzi do sytuacji, każdego roku mamy kolejną ofiarę wśród funkcjonariuszy, wśród żołnierzy, którzy wypełniają bohatersko swoje obowiązki. Wiemy, że nic nie ukoi bólu najbliższych

– powiedział na konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński.

– Wiemy, że utrata ukochanej osoby jest wielkim cierpieniem, ale chcemy stworzyć wspólny całościowy, jasny system opieki nad najbliższymi, nad tymi którzy zostaną, będą musieli żyć ze swoim bólem, ale chcemy, aby państwo polskie otoczyło nad osobami najbliższymi, tych którzy zginęli, pełną opiekę tak, żeby wdowy, sieroty, jak również rodzice tych, którzy polegli mogli godnie żyć. Ustawa, którą przygotowaliśmy, dotyczy, nie tylko służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych, ale wszystkich służb mundurowych, również żołnierzy Wojska Polskiego – mówił dalej Mariusz Kamiński.

– Jest jeszcze jeden nowy element. Mamy formacje obywatelskie. Niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, gdzie członkowie tych formacji narażając swoje życie, bronią życia, mienia innych osób. Myślę oczywiście o druhach z ochotniczych straży pożarnych, ale również o ratownikach GOPR-u i TOPR-u, górskich ratownikach, którzy często z narażeniem życia działają na rzecz innych osób. Chcemy, żeby ta ustawa objęła wszystkich, jak również tych którzy obywatelsko, społecznie narażając swoje życie, swoje zdrowie pomagają innym, ratują życie innych. Co jest w tej ustawie, którą przygotowaliśmy? Otóż chcemy żeby było to jasne, trwałe, bezwarunkowe świadczenie pieniężne, które zapewni godne życie wdowom czy wdowcom po poległych funkcjonariuszach do końca życia. Punktem odniesienia jest średnia w danej formacji

– kontynuował Mariusz Kamiński.

Podczas środowej konferencji wiceszef MSWiA Maciej Wąsik powiedział, że ministerstwo wytypowało około 200 rodzin, które objęte zostałyby świadczeniami pieniężnymi dla członków rodziny poległego funkcjonariusza i żołnierza zawodowego.

"Najwięcej tych rodzin jest w policji. Według naszych danych jest to 113 tego typu rodzin"

- powiedział Wąsik.

Zaznaczył, że w polskim systemie funkcjonuje coś takiego jak renta rodzinna. "Niemniej jednak uznaliśmy, że jest ona na niewystarczającym poziomie. Oczywiście może się zdarzyć, że ta renta w przypadku śmierci funkcjonariusza o bardzo wysokim uposażeniu będzie wyższa, niż to świadczenie, które wynosi dokładnie średniomiesięczne wynagrodzenie w formacji. Wówczas będzie możliwość wyboru dla tej osoby korzystniejszego świadczenia" - wyjaśnił wiceszef MSWiA.

Dodał, że świadczenie będzie wypłacane dla wdów do końca życia bez względu na to, czy zmienią one stan cywilny. Z kolei świadczenia dla rodziców będą wypłacane od momentu ich przejścia na emeryturę do końca życia, a świadczenia dla dzieci będą wypłacane do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności, chyba że kontynuują naukę, czyli do 25 roku życia

"Jeżeli świadczenie rodzinne obecne byłoby wyższe, to w przypadku tych rzeczywiście wysokich uposażeń jest możliwość wyboru"

- podał Wąsik.

Wiceszef MSWiA podkreślił także, że świadczenie pieniężne dla członków rodziny poległego funkcjonariusza i żołnierza zawodowego będzie działało wstecz. "Jeżeli zdarzenie miało miejsce ileś lat temu to także te osoby będą mogły w przyszłym roku złożyć wniosek o świadczenie, czyli dotyczy to wszystkich obecnych już wdów, wdowców, sierot naszej formacji" - mówił Wąsik.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, 300polityka.pl

 

#Polska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo