Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Dzieci zostały wykorzystane do politycznego happeningu. Echa „Tour de Konstytucja”

Decyzja o przyprowadzeniu dzieci na meeting polityczny została podjęta przez dyrekcję szkoły na propozycję jednej z nauczycielek, bez sprawdzenia, co to za wydarzenie i przez kogo jest organizowane. Pozwolono uczniom klas VIII i V wziąć udział w wydarzeniu o charakterze stricte politycznym - powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski po kontroli ws. uczestnictwa dzieci w happeningu politycznym "Tour de Konstytucja".

zdjęcie ilustracyjne
Warszawa, 9.05.21 Protest opozycji pod Palacem Prezydenta RP, n/z: LGBT, fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Wiceminister edukacji i nauki odpowiadał w środę w Sejmie na pytania o udział uczniów w wydarzeniu "Tour de Konstytucja" w Dobczycach (Małopolska).

Wyniki kontroli 

- W dniu 9 czerwca, czyli dzień po "Tour de Konstytucja", w Dobczycach przeprowadzono kontrolę przez małopolskie kuratorium oświaty w szkole w Dobczycach w związku z uczestnictwem uczniów tej szkoły na meetingu politycznym organizowanym przez tzw. Komitet Obrony Demokracji, gdzie przyszły dzieci z klas VIII – trzy klasy i z klas V – jedna klasa

- poinformował Rzymkowski.

Przedstawił wyniki przeprowadzonej kontroli. - Po pierwsze nikt z rodziców nie wyraził zgody na udział dzieci w tym wydarzeniu. Decyzja o przyprowadzeniu dzieci na meeting polityczny została podjęta przez dyrekcję szkoły na propozycję jednej z nauczycielek, bez sprawdzenia, co to za wydarzenie i przez kogo jest organizowane. Pozwolono uczniom klas VIII i V wziąć udział w wydarzeniu o charakterze stricte politycznym - mówił wiceminister.

Niezrozumiałe działanie nauczycieli 

Podał, że w rejestrze wyjść, uzupełnianym obowiązkowo przy wyprowadzaniu dzieci poza obręb szkoły, wpisano to wyjście dopiero w dniu przeprowadzenia kontroli.

- Liczby dzieci w zapisach rejestru i w dziennikach są różne, czyli nauczyciele nie wiedzieli, ilu faktycznie uczniów mieli pod opieką

- poinformował.

- Kolejna rzecz ustalona w toku przeprowadzonej kontroli: nauczyciele obecni z dziećmi nie zareagowali na nieodpowiednie treści przekazywane przez występujących sędziów i nie wyprowadzili dzieci z tego spotkania

- wskazał Rzymkowski.

Brak zgody rodziców 

- Użyto wizerunku dzieci przy filmowaniu i rozpowszechnianiu treści w internecie bez zgody rodziców -  powiedział.

- Należy ponad to dodać, że do kuratorium oświaty wpłynęły liczne skargi ze strony zaniepokojonych rodziców tychże dzieci. Stąd też czynności, które zostały podjęte przez kuratorium, zostały podjęte natychmiast, czyli następnego dnia po zdarzeniu, które miało miejsce 8 czerwca w Dobczycach

- podał wiceminister.

Poinformował, że wpłynął także wniosek burmistrza Dobczyc do rzecznika dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec dyrektora szkoły podstawowej nr 1.

"Tour de Konstytucja"

Jak czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, "Tour de Konstytucja" to wydarzenie organizowane przez Fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych z udziałem artystów, prawników i osób zaufania społecznego. Celem akcji jest popularyzacja zapisów konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej, przybliżenie społeczeństwu doniosłości ustawy zasadniczej, propagowanie wiedzy o prawach i wolnościach obywatelskich, wiedzy o powiązaniu praw i wolności zagwarantowanych w konstytucji z Kartą praw podstawowych UE, promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia i upowszechnianie idei wolontariatu. Organizatorzy zapowiadają, że planują odwiedzić 90 miejsc w całej Polsce. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo