Będzie drugi podręcznik do HiT! Minister Czarnek ujawnia: "Spłynęła ostatnia opinia pozytywna"

Spłynęła ostatnia pozytywna, warunkowa opinia językowa o drugim podręczniku do historii i teraźniejszości - ujawnił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dotychczas jedyny podręcznik, autorstwa prof. Roszkowskiego, stał się przedmiotem zmasowanego ataku.

Zdjęcie ilustacyjne
Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Szef MEiN, Przemysław Czarnek, pytany był na konferencji prasowej w siedzibie MEiN o dopuszczenie do użytku szkolnego drugiego podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość.

- Z tego, co mi wiadomo, spłynęła ostatnia opinia pozytywna, warunkowa językowa, ale wydawnictwo jest w kontakcie z rzeczoznawcami - zarówno tymi merytorycznymi, którzy mieli uwagi, jak i tymi językowymi i w moim przekonaniu, w bardzo krótkim czasie te wszystkie uwagi zostaną uwzględnione w sposób przynajmniej satysfakcjonujący dla rzeczoznawców i będziemy mieli zgodę na kolejny podręcznik

 - powiedział minister edukacji i nauki.

Do tej pory resort dopuścił tylko jeden podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość - autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego "Historia i teraźniejszość. 1945-1979", który ukazał się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.

Odnosząc się do ataków związanych z podręcznikiem prof. Roszkowskiego, minister edukacji i nauki podkreślił, że jeden podręcznik, który został zgłoszony najwcześniej przez Biały Kruk, uzyskał zgodę ministerstwa po czterech opiniach. Ale jeden z fragmentów z niego zniknie, po medialnej burzy rozpętanej również przez wielu polityków.

- Teraz będzie nie tyle poprawiany, co z uwagi na wykorzystanie nikczemne i bezczelne przez Donalda Tuska i jego współpracowników dzieci poczętych metodą in vitro do brudnej gry politycznej, w ochronie tych dzieci usuwa się fragment, który został absolutnie zniekształcony i skrzywiony na potrzeby gry politycznej

- powiedział wczoraj Przemysław Czarnek w Telewizji Republika, dodając, że do historii i teraźniejszości mają być trzy podręczniki do wyboru.

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny, który będzie obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Od 1 września 2022 r. będzie wprowadzany w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Wprowadzony będzie w miejsce przedmiotu wiedza o społeczeństwie, nauczanego w zakresie podstawowym, będzie obejmował zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r. Historia i teraźniejszość będzie wprowadzana w szkołach ponadpodstawowych sukcesywnie od roku szkolnego 2022/2023, obejmując kolejne roczniki. Docelowo nauczana będzie w liceum ogólnokształcącym w klasie I i II, w technikum w klasie I, II i III, a w branżowej szkole I stopnia w klasie I. Jak podaje MEiN, kwalifikacje do nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość mają nauczyciele, którzy mają kwalifikacje do nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#historia i teraźniejszość

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo