Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie przyznawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przysługuje wszystkim, którzy ukończyli 75 rok życia albo mają prawo do emerytury lub renty i orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny i jak się o niego ubiegać?
Ceny rosną w zastraszającym tempie. W niejednym polskim domu ludzie z trwogą spoglądają do portfeli. Wszystko wskazuje na to, że w 2025 roku ceny jeszcze poszybują.
Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę
W najtrudniejszej sytuacji są osoby starsze. Emeryci i renciści często pozbawieni już sił nie mogą podjąć dodatkowej pracy. Mogą jednak liczyć na dodatkowe wsparcie, w postaci rozmaitych dodatków.
Jednym z nich jest dodatek pielęgnacyjny. Przysługuje on z automatu wszystkim osobom powyżej 75 roku życia albo emerytom lub rencistom z orzeczeniem całkowitej niezdolności do pracy. Obecnie kwota dodatku pielęgnacyjnego to 330,07 zł miesięcznie. Podlega corocznej waloryzacji. Dodatek pielęgnacyjny przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Żeby uzyskać dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 roku życia trzeba złożyć wniosek w ZUS-ie, a także druk OL-9, który można pobrać ze strony internetowej ZUS-u. Druk wypełnia lekarz prowadzący nie później niż na miesiąc przed dniem, w którym dany wniosek składamy. Dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 roku życia przysługuje emerytom i rencistom, którym lekarz orzecznik ZUS stwierdzi całkowitą niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji.
Wniosek można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS-u. Rozpatruje go organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania składającego. Następnie cała dokumentacja jest analizowana po czym w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do podjęcia decyzji jest on przyznawany.
Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że przebywa ona poza placówką przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu, a także osobom pobierającym rentę socjalną.