Hakerzy Putina plądrują sieć. Agenci GRU przeprowadzili serię zmasowanych cyberataków!

Zdaniem szefa brytyjskiej dyplomacji Jeremy’ego Hunta agenci rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) przeprowadzili w ostatnich latach serię zmasowanych ataków w cyberprzestrzeni, których celem były m.in. instytucje polityczne i finansowe wielu państw świata, a także międzynarodowe organizacje.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Władimir Putin
kremlin.ru

W specjalnym komunikacie opublikowanym w środę przez brytyjskie MSZ czytamy m.in., że cyberprzestępstwa, których dopuścili się rosyjscy hakerzy w ciągu ostatnich kilku lat, uderzyły w miliony osób na całym świecie i doprowadziły do gigantycznych strat finansowych.

„Tego typu zachowania świadczą o działaniu bez względu na międzynarodowe prawo lub ustanowione normy, a także o działaniu z poczuciem bezkarności i bez uwzględnienia konsekwencji” – czytamy w dokumencie.

Jak stwierdził Jeremy Hunt, ofiarą hakerów powiązanych z GRU padło wiele instytucji politycznych i finansowych, a także znane międzynarodowe organizacje. Zdaniem Londynu to właśnie Rosja jest odpowiedzialna m.in. za serię ataków na Światową Organizację Antydopingową (WADA), do których doszło we wrześniu ub.r. Zainfekowano wówczas większość serwerów organizacji, co doprowadziło do wycieku strategicznych informacji.

„Nasze przesłanie jest jasne. Wraz z naszymi sojusznikami ujawnimy i odpowiemy na próby GRU dotyczące podważenia międzynarodowej stabilności” – zapowiada Hunt.

Dodaje, że Brytyjskie Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) ma niezbite dowody na to, że to agenci Kremla są odpowiedzialni za ataki.

„GRU jest powiązany ze znanymi grupami hakerskimi, takimi jak APT 28, Fancy Bear, Sofacy, Pawnstorm, Sednit, CyberCalifate, Cyber Berkut, Voodoo Bear i BlackEnergy Actors” – twierdzi brytyjski minister.

Części z tych grup przypisuje się także ataki hakerskie m.in. w Polsce i krajach bałtyckich.

Wśród innych cyberprzestępstw, za które odpowiedzialna jest Rosja, Brytyjczycy wymieniają m.in. ataki na amerykańską Partię Demokratyczną, będące elementem rosyjskiej ingerencji w tamtejsze wybory prezydenckie w 2016 r. Jak stwierdzono w środowym komunikacie, GRU przeprowadziło także atak komputerowy na ukraińskie lotnisko w Odessie. Do zdarzenia doszło pod koniec października ub.r. Wraz z terminalem ofiarą hakerów padło ukraińskie ministerstwo infrastruktury, a także kijowskie metro. Kilka miesięcy wcześniej, w czerwcu, z podobnym atakiem uderzono w część ukraińskich mediów, organizacji pozarządowych i instytucji administracji publicznej.

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#cyberbezpieczeństwo #Rosja #Kreml #Moskwa #hakerzy #GRU

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo