Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Co wiemy o nowym szefie polskiej dyplomacji? Przedstawiamy sylwetkę prof. Zbigniewa Raua

Dotychczasowy szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, były wojewoda łódzki Zbigniew Rau będzie nowym ministrem spraw zagranicznych. Rau zastąpi na tym stanowisku Jacka Czaputowicza, który dziś przed południem podał się dymisji. Na portalu Niezalezna.pl przedstawiamy sylwetkę nowego członka rządu, wykładowcy wielu europejskich uczelni.

prof. Zbigniew Rau
Jan Środa / Gazeta Polska

Zbigniew Rau w latach 2015-2019 sprawował funkcję wojewody łódzkiego. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła i został powołany na szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych. Był również senatorem VI kadencji.

Jest prawnikiem, nauczycielem akademickim. Rau od 2006 r. jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego, pracuje na UŁ jako kierownik Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a.

Był stypendystą i wykładowcą wielu uczelni europejskich, w tym w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, jak również w USA i Australii. Pracował m.in. w Max-Planck-Institut fuer Geschichte w Getyndze, Trinity College w Cambridge oraz na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Od 1995 r. pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego. Autor licznych publikacji naukowych dotyczących m.in. myśli Johna Locke'a i Alexisa de Tocqueville'a oraz teorii liberalizmu.

Od 2005 r. związany z Prawem i Sprawiedliwością. Był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich i uzyskał mandat senatora w 2005 r. Zbigniew Rau od 1980 r. był członkiem NSZZ "Solidarność", był także odznaczany.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Zbigniew Rau #minister spraw zagranicznych #rekonstrukcja rządu #dyplomacja #Wojewoda łódzki

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo