Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Co wiemy o kolejnych przypadkach odry na Mazowszu? Sanepid gotowy do "wygaszenia ognisk" choroby

Od 31 października do godz. 18 w sobotę na Mazowszu zgłoszono 17 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę - poinformował dziś Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie. Jak podkreślono w komunikacie, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie zabezpieczyła 2 tys. szczepionek na potrzeby wygaszenia ognisk zachorowań.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/CC0/Myriams-Fotos

Jak podano w komunikacie PWIS, od środy "zgłoszono łącznie 17 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na Mazowszu". Powołując się na informacje powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, prowadzących dochodzenie epidemiologiczne, zaznaczono jednocześnie, że "objawy kliniczne, które wystąpiły u osób chorych powoli ustępują".

Z komunikatu wynika, że w powiecie pruszkowskim wystąpiło dziewięć potwierdzonych przypadków zachorowań na odrę, a w siedmiu "trwa oczekiwanie na potwierdzenie wirusologiczne wystąpienia odry".

"Objawy kliniczne wskazują na wystąpienie tej choroby zakaźnej"

- podkreśla PWIS.

Jak poinformowano, 16. zgłoszenie w powiecie pruszkowskim dotyczy "podejrzenia wystąpienia zachorowania na odrę u rocznego dziecka polskiego pochodzenia, które nadal przebywa w szpitalu w Warszawie na ul. Żwirki i Wigury". 

Dodano, że "z uwagi na fakt przebywania dziecka w szpitalu na terenie miasta stołecznego Warszawy, przypadek został odnotowany we wczorajszym meldunku epidemiologicznym PPIS w m.st. Warszawie, o którym informowaliśmy w komunikacie nt. odry w stolicy".

"Dziecko pochodzi z Pruszkowa. Było nieszczepione, przebywa na oddziale obserwacyjno-zakaźnym. Dziecko miało kontakt z innymi osobami w żłobku w Pruszkowie"

- czytamy w komunikacie. Zaznaczono, iż zebrany wywiad środowiskowy "na razie stwierdza brak zachorowań i podejrzeń zachorowań u dzieci uczęszczających do tego żłobka".

Wcześniej potwierdzono jeden przypadek zachorowania na odrę u osoby dorosłej w Warszawie - jak poinformował PWIS, to 36-letni obywatel Ukrainy, który "jeszcze przed rozpoznaniem u niego tej choroby zakaźnej przebywał w Szpitalu Czerniakowskim na ul. Stępińskiej, a następnie został przewieziony do Szpitala Zakaźnego na ul. Wolskiej".

"Stan zdrowia pacjenta jest dobry"

- podano w komunikacie. PWIS poinformował jednocześnie, że dziś "trwały czynności związane z ustaleniem osób z najbliższego otoczenia domowego chorego" oraz rozpoznanie nt. posiadanych przez nie szczepień.

Jak zadeklarowano w komunikacie, stołeczny Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny "jest przygotowany do zorganizowania szczepień ochronnych dla obywateli ukraińskich, którzy mieli kontakt z chorym pacjentem i nie posiadają szczepienia przeciw odrze w najbliższym punkcie ich aktualnego miejsca zamieszkania".

"Wszystkie osoby wskazane w wywiadach, które miały lub mogły mieć kontakt z chorymi, zostały poinformowane o możliwości przyjęcia bezpłatnej szczepionki MMR do 72 h po ekspozycji"

- poinformował PWIS. Jak podkreślono, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie zabezpieczyła 2 tys. takich szczepionek na potrzeby wygaszenia ognisk zachorowań.

Ponadto - jak wskazano w komunikacie - profilaktyczne szczepienia, które mają służyć zahamowaniu rozprzestrzeniania się odry na Mazowszu prowadzone są w wyznaczonej przychodni w Pruszkowie, w gabinecie zabiegowym Szpitala Św. Anny w Piasecznie oraz w wyznaczonej przychodni w Warszawie.

PWIS zwrócił uwagę, że w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną "do przychodni realizujących szczepienia zgłaszają się pojedyncze osoby, głównie rodzice z dziećmi, w celu wykonania szczepienia MMR, które nie zostało wykonane w terminach obowiązujących w kalendarzu szczepień PSO".

"Na tej postawie możemy przypuszczać, że następuje wzrost świadomości społeczeństwa o zagrożeniach związanych z brakiem realizacji szczepień przeciwko odrze"

- ocenił.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl, wsse.waw.pl

 

#Warszawa #Pruszków #zachorowania #Odra

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wideo