Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Zmarł były komendant główny Państwowej Straży Pożarnej

W wieku 71 lat we wtorek zmarł były komendant główny Państwowej Straży Pożarnej i były senator, generał brygadier w stanie spoczynku Zbigniew Meres - poinformowała straż pożarna. "Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak w imieniu własnym oraz środowiska pożarniczego składa kondolencje rodzinie oraz bliskim zmarłego. Cześć jego pamięci!" - czytamy na stronie internetowej Komendy Głównej Straży Pożarnej.

Śp. Zbigniew Meres
Autorstwa Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26333822

Zbigniew Meres był komendantem głównym PSP w latach 1997–2002, a od 2000 r. także szefem obrony cywilnej kraju. Wcześniej przez sześć lat pełnił funkcję komendanta wojewódzkiego straży pożarnej w Katowicach; z katowicką komendą wojewódzką był związany od 1978 roku. Był m.in. zaangażowany w akcję gaszenia wielkiego pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej w 1992 roku. Zanim został komendantem, karierę strażacką zaczynał w komendach w Chorzowie i Dąbrowie Górniczej.

Po przejściu na strażacką emeryturę Zbigniew Meres był m.in. dwukrotnie wiceprezydentem Piekar Śląskich, a także dyrektorem w MSWiA oraz dyrektorem generalnym Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. W 2007 r. został senatorem Platformy Obywatelskiej w okręgu sosnowieckim, a cztery lata później z powodzeniem ubiegał się o ponowny wybór do izby wyższej. Był członkiem Rady Służby Publicznej oraz Rady Służby Cywilnej, wiceprezesem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

Oprócz honorowego obywatelstwa Dąbrowy Górniczej, Zbigniew Meres był też honorowym obywatelem Sandomierza. "W 2001 roku podczas powodzi w Polsce przejął bezpośrednie kierowanie akcją ratowniczą, co uratowało Sandomierz przed zalaniem" - argumentowali miejscowi radni, nadając generałowi ten tytuł.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Zbigniew Meres #straż pożarna

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mk
Wczytuję ocenę...
Wideo