Wybuchy na Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Wąsik: To może być przygrywka do ataku na Baltic Pipe

Atak na Nord Stream 1 czy Nord Stream 2, to może być przygrywka do ataku na Baltic Pipe – poinformował dziś w rozmowie z red. Katarzyną Gójską Maciej Wąsik.

Baltic Pipe
twitter.com/PremierRP screen

My uważamy, że Nord Stream, w momencie, gdy nie było szansy jego kontynuowania, został zniszczony przez stronę rosyjską, co miało zagrozić Zachodowi atakiem na pewną infrastrukturę

– powiedział dziś w radiowej Jedynce Maciej Wąsik.

Szwedzi już potwierdzili, że przynajmniej te części Nord Stream, które znajdują się w ich wyłącznej strefie ekonomicznej zostały wysadzone.

Redaktor pytała wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, jak z tej perspektywy polskie państwo przygotowuje się do ochrony infrastruktury krytycznej, do której również w pewnym sensie Federacja Rosyjska może mieć dostęp.

Wąsik przypomniał, że Mateusz Morawiecki podpisał w czwartek zarządzenie wprowadzające 2. stopień alarmowy BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Premier rozszerzył ten stopień na naszą infrastrukturę krytyczną, która jest poza granicami naszego kraju, a na pewno poza naszym elementem lądowym. Nie będę mówił o szczegółach tego zabezpieczenia, natomiast oznacza to, że spodziewamy się tego, że może dojść do sytuacji, w której, tak jak widzimy atak na Nord Stream 1 czy Nord Stream 2, to może być taką przygrywką do tego, żeby zaatakować Baltic Pipe

– mówił Wąsik.

"Patrzymy na to, nasze służby robią to co mogą i będą nadal działać, ale także na służby natowskie, bo to nie jest tylko Polska inwestycja, tylko w zasadzie międzynarodowa. Tylko nieduża część tego rurociągu znajduje się w polskiej przestrzeni morskiej, za którą odpowiadamy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że różnego typu działania wobec naszego gazociągu mogą być podejmowane. Mam nadzieję, że będziemy potrafili im zapobiec" – dodał.

Polityk pytany był, czy zauważają większą aktywność różnego rodzaju jednostek Federacji Rosyjskiej na Bałtyku, nie tylko wojskowych? Norwegowie mówią o naukowych statkach.

Nie wszystkie dane są jawne, niemniej jednak proszę wierzyć, te statki naukowe zazwyczaj pełnią rolę nie tylko naukowe

– zakończył minister Maciej Wąsik.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Polska

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo