Umiejętności, które zaprocentują. Amerykańscy snajperzy szkolą żołnierzy WOT [GALERIA]

Swoje doświadczenie, które zdobywali w czasie wielu lat misji wojskowych, przekazują teraz żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. Amerykańscy wojskowi z Gwardii Narodowej Stanu Illinois w ramach współpracy z Centrum Szkolenia WOT z Torunia realizują drugą edycję kursu snajperskiego. W tygodniowych szkoleniach udział biorą żołnierze z różnych Brygad OT z całego kraju, a także funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji.

Żołnierze z Polski i USA ćwiczą w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu
mat. pras.

To kolejny etap współpracy polskich żołnierzy z przedstawicielami Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Jak przypomina płk Edward Chyła, komendant Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, w ub.r. w ramach wspólnego przedsięwzięcia udało się przeszkolić blisko 800 terytorialsów. 

Tegoroczna kontynuacja współpracy pozwala nam nie tylko na rozszerzenie tematyki zajęć, ale także daje nowe możliwości i perspektywy na przyszłość. Dzięki realizowanym szkoleniom, nasi instruktorzy wspólnie z Amerykanami wymieniają się wiedzą i doświadczeniem, które w przyszłości z pewnością przełoży się na podniesienie poziomu wyszkolenia polskich żołnierzy.

– wskazuje płk Chyła.

Do końca lipca w przygotowanych kursach snajperów, operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN oraz medycyny pola walki (Combat Medic) udział weźmie ponad 500 Terytorialsów z terenu całego kraju. 

Wiedzę i umiejętności polskich żołnierzy oceniam 10 na 10. Są oni dumni ze służby w swoim kraju, a dzięki współpracy z nimi mamy możliwość nie tylko przekazania swojej wiedzy, ale także zyskania nowego doświadczenia. Cieszę się, że osobiście mogłem wziąć udział w tym projekcie, a także poznać polskich żołnierzy

– wskazał David, jeden z amerykańskich instruktorów.

W czasie tygodniowego kursu snajperskiego, żołnierze zapoznawani są z zasadami skrytego poruszania się w terenie zurbanizowanym, zakładania stanowisk obserwacyjnych w budynkach czy też przygotowania do ich potencjalnej obrony. Zajęcia zakładają także realizację praktycznych strzelań na odległościach od 300 do 1300 metrów, m.in. z pojazdu czy też z różnych wymuszonych postaw strzeleckich. Dodatkowo żołnierze ćwiczyli także działanie w sytuacjach awarii broni długiej i posługiwania się bronią krótką.

Finałem realizacji dotychczasowej współpracy będzie oficjalne podpisanie porozumienia pomiędzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, a ich amerykańskim odpowiednikiem – 129 Regional Training Institute w Springfield. Umowa pozwoli m.in. na utworzenie nowych kursów, a także większą intensyfikację obecnie realizowanych szkoleń.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#WOT #Gwardia Narodowa #USA #żołnierze #szkolenie #współpraca #poligon #snajperzy

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo