Setki tysięcy imigrantów wjadą do Polski. Dziesiątki milionów do Europy » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Sprawnie działający most powietrzny Polska-Izrael. DG RSZ: Wojsko Polskie ma doświadczenie w takich operacjach

Do Polski trafiły już pierwsze 3 samoloty z pasażerami ewakuowanymi z Izraela w ramach operacji Neon. W drodze do Izraela jest już samolot B-737. - W operację NEON zaangażowane zostały samoloty C-130 Hercules z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz Boeing 737 z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego. W gotowości są także samolot C-295 CASA. Żołnierze Wojsk Specjalnych zapewnią ochronę oraz bezpieczeństwo - informuje Wydział Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Samolot C-130
x\@MON_GOV_PL

W wyniku rozpoczętego w sobotę ataku terrorystów z Hamasu na Izrael zginęło co najmniej 700 osób,  blisko dwa tysiące zostało rannych. Islamiści uprowadzili ponadto dziesiątki obywateli Izraela. Równolegle islamiści ze Strefy Gazy prowadzą silny ostrzał terytorium Izraela. 

Prezydent Andrzej Duda postanowił w niedzielę, 8 października, o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego do ewakuacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej z Izraela.

Kontyngent liczący do 200 żołnierzy wraz z samolotami B-737, C-130 oraz C-295 zostanie użyty w terminie 8-15 października 2023 roku.

Szef MON, Mariusz Błaszczak poinformował o tym, że w poniedziałkowy poranek kolejne osoby - ponad 120 - ewakuowane z Izraela są już w Polsce. Na lotnisku w Warszawie wylądowały dwa wojskowe samoloty Hercules. 

Jak informuje Wydział Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, lotnictwo transportowe i wojska specjalne mają doświadczenie w tego typu operacjach m.in. ewakuacja Polaków z Wuhan w 2020 roku, dwa lata temu żołnierze zaangażowani byli w ewakuację ludności z zajętego przez talibów Kabulu.

W roku 2021 przeprowadzono 44 loty cywilne i wojskowe i przetransportowano niemal 1,3 tys. osób z Afganistanu do Polski.  Podczas samych lotów Siły Powietrzne RP korzystały z tzw. wahadła powietrznego, które polegało na transporcie osób z Afganistanu do Uzbekistanu skąd cywile transportowani byli przez LOT do Polski.


 

 Źródło: niezależna.pl, x

 

#samolot #C-130 Hercules #CASA C-295M #Okęcie #Izrael #siły powietrzne RP #lotnictwo #BBN #MON #Bliski Wschód

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo