Służby ujawniły groźną kampanię dezinformacyjną. Rosyjskie działania mają wywołać wrogość między Polską i Ukrainą

W przestrzeni informacyjnej identyfikowana jest kampania, która realizuje założenia rosyjskiej walki informacyjnej przeciwko Zachodowi i Ukrainie. Celem działania jest wyłudzanie danych, wytworzenie chaosu oraz wywołanie wrogości między Zachodem i Ukrainą – ostrzega Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w KPRM, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdjęcie autorstwa Tima Miroshnichenko z Pexels

Jak wynika z ujawnieniowego przez polskie służby mechanizmu kampanii dezinformacyjnej, w ramach działań prowadzonych w Polsce doszło do sfabrykowania fałszywego pisma MSWiA, rozsyłania maili podszywających się pod MSWiA, a także rozklejania plakatów – przekazy zawierają apele o zbieranie danych dot. Ukraińców mieszkających w Polsce.

Nasi międzynarodowi partnerzy przekazują informacje o podobnych działaniach realizowanych w innych państwach Europy, m. in. na Litwie i Łotwie. Operacja jest elementem międzynarodowych działań dezinformacyjnych Rosji.
- ostrzega Stanisław Żaryn.

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej zwraca uwagę, na narrację lansowaną w ramach kampanii dezinformacyjnej. Zgodnie z tą narracją „Kreml sugeruje, że państwa Europy, które przyjęły uchodźców z Ukrainy, prowadzą obecnie przygotowania do akcji mobilizacyjnej wśród Ukraińców. Według tez rosyjskich – obywatele Ukrainy mają być przymusowo odsyłani z państw Europy na Ukrainę”.

Stanisław Żaryn ostrzega, że w Polsce wskazana kampania jest prowadzona na szeroko zakrojoną skalę i wykorzystuje różnorodne formy przekazu takie jak: fałszywe pisma urzędowe, ulotki, maile, plakaty - oraz wykorzystuje element podszywania się pod instytucje państwowe takie jak MSWiA czy Urząd do Spraw Cudzoziemców.

Prowadzona kampania informacyjna to operacja dezinformacyjna prowadzona przez rosyjskie służby specjalne przeciwko Zachodowi.
- oświadczył pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej.

 Źródło: Niezalezna.pl, gov.pl

 

#cyberbezpieczeństwo #kampania dezinformacyjna #Stanisław Żaryn #Rosja #Ukraina #wojna

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo