Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Polacy muszą uważać na próby destabilizacji! W przestrzeni informacyjnej coraz więcej kłamstw przed wyborami

- Mamy do czynienia z próbami destabilizacji Polski w przededniu wyborów - alarmuje na platformie X pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Wyjaśnia, że chodzi o informacje przekazywane przez polityków pozycji m.in. o rzekomym użyciu wojska przeciwko Polakom czy o sfałszowaniu wyborów. Zaznacza, że w tym samym czasie "obserwowany jest wzrost działań dezinformacyjnych oraz destabilizujących ze strony rosyjskich służb specjalnych".

Stanisław Żaryn ostrzega przed przedwyborczą dezinformacją
X/@StZaryn

Zaznaczył, że liderzy opozycji, zwłaszcza Donald Tusk i sprzyjające im osoby i środowiska - w ramach realizacji własnych celów politycznych - promują kłamstwa i insynuacje o rzekomych zamiarach siłowego utrzymania się przez obecnie rządzących przy władzy po wyborach.

"Tę fałszywą narrację osoby te i środowiska promują od dawna (co jest próbą budowy kłamliwego tła informacyjnego), ale w ostatnich dniach przekaz ten został przez nie zwielokrotniony. Zaostrzono tę retorykę"

– dodał.

Podkreślił, że wzmożone działania są prowadzone od czasu rezygnacji gen. Andrzejczaka i Piotrowskiego. "W reakcji na to D. Tusk zaapelował do wojskowych o "nieuleganie emocjom"" - przekazał.

"D. Tusk oraz środowisko popierające największą partię opozycyjną kolportują przekazy zawierające insynuacje i sugestie, jakoby rządzący planowali użycie wojska przeciwko Polakom. Rezygnacja generałów miałaby być dowodem na działania rządu"

– przekazał Stanisław Żaryn.

Próba budowania chaosu

Zaznaczył, że przekaz promowany przez partię D. Tuska zawiera również kłamliwe sugestie, że Polacy odrzucają masowo partię rządzącą, a jeśli wybory zakończą się innymi wynikami, to znaczy, że zostały sfałszowane.

"Skoordynowane działania w tej sprawie mogą skutkować destabilizacją państwa polskiego w przededniu wyborów oraz mają charakter budowy potencjału buntu społecznego, który może spowodować chaos po wyborach" - wyjaśnił.

Dodał, że przekazy informacyjne liderów politycznych są wykorzystywane w mediach społecznościowych oraz tradycyjnych do wzmacniania emocji i podejmowania dalszych prób destabilizacji Polski.

"W tym samym momencie obserwowany jest wzrost działań dezinformacyjnych oraz destabilizujących ze strony rosyjskich służb specjalnych. Mamy do czynienia z próbami destabilizacji Polski w przededniu wyborów"

– podkreślił.

Do wpisów dołączone są grafiki z przykładowymi zrzutami stron internetowych lub wpisów w mediach społecznościowych informujących m.in o możliwości wprowadzenie stanu wyjątkowego czy też użycia wojska.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Stanisław Żaryn #dezinformacja #wybory 2023

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo