Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Legionelloza w Rzeszowie - sprawą zajmuje się ABW. Żaryn uspokaja: To prewencyjne działanie

Media obiegła informacja, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada, czy epidemia legionelli w Rzeszowie została wywołana przez celowe wrogie działania. Minister Stanisław Żaryn wyjawił w rozmowie z portalem Niezależna.pl, że są to rutynowe działania i nie ma żadnych przesłanek by sądzić, że sytuacja ta została sztucznie wytworzona.

ABW
Fot. Piotr Galant / Gazeta Polska

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawdzają przyczyny zakażeń legionellozą w Rzeszowie z uwagi na to, że legionelloza pojawiła się w ważnym strategicznie regionie Polski w kontekście wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

Wszystko wskazuje jednak na to, że nie ma przesłanek, aby twierdzić, że doszło tam do aktu dywersji.

- To raczej jest rutynowa aktywność ABW w związku z miejscem, w którym się to odbywa i różnymi sytuacjami kontekstowymi, które temu towarzyszą, bo mamy wojnę tuż za granicą, mamy różnego rodzaju działania hybrydowe rosyjskie przeciwko nam. ABW musi po prostu zainteresować się tą sprawą i ją sprawdzić. To jest rutynowe działanie, które ma wykluczyć, czy nie doszło do wrogiego działania przeciwko nam

- przekazał w rozmowie z portalem Niezalezna.pl  zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

- Nie ma żadnych informacji, żeby ta sytuacja była celowo wytworzona. Działania ABW są prewencyjne, choć ponadnormatywne 

- zapewnił. 

Według danych sanepidu legionellę potwierdzono już u 113 pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta oraz Sędziszowa Małopolskiego. Zmarło siedem osób z potwierdzonym zakażeniem. Były to osoby obciążone chorobami współistniejącymi w wieku od 64 do 95 lat.

 Źródło: Niezalezna.pl

 

#ABW #Stanisław Żaryn #Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Grzegorz Broński,Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wideo