Kolejne próby nielegalnej migracji na granicy z Białorusią

W raporcie z minionej doby, Straż Graniczna poinformowała, że wczoraj z Białorusi do Polski próbowało dostać się nielegalnie 75 cudzoziemców. Byli to m.in. obywatele Indii.

Zdjęcie ilustracyjne
Twitter.com/@Straz_Graniczna

Niedaleko Narewki i Michałowa zatrzymanych zostało w sumie czterech tzw. kurierów - podała dziś rano SG na Twitterze. Dwaj Łotysze i Białorusin przewozili łącznie 29 obywateli Afganistanu; zatrzymany Gruzin jechał po cztery osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę.

W tym roku polscy pogranicznicy zatrzymali łącznie ponad 230 osób podejrzanych o pomocnictwo lub organizację nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią.

Z danych SG wynika też, że od początku roku nielegalnie przejść przez tę granicę próbowało ok. 6,5 tys. migrantów. W marcu było to ponad 2,5 tys. prób, a od początku kwietnia – ponad 2,2 tys.

Na granicy polsko-białoruskiej kończy się budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem – zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy – zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości. Obecnie działa ona na 181 km, gotowych jest 10 z 11 jej odcinków. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży.

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.

Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.

Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter.com

 

#Polska #Białoruś #granica #migranci #straż graniczna

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo