Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Jak zwiększyć bezpieczeństwo Polski? "To kamień milowy" - podkreśla szef MON

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas konwencji PiS w Katowicach wskazał, że - jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Polsce, w naszej części Europy, a także w całej Europie - przełomowe znaczenie ma wzmocnienie relacji polsko-amerykańskich. - To kamień milowy, który wprowadza nas w świat wolności - mówił.

twitter.com/AnnaSiarkowska

Dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi, m.in. w sferze obronności, i mocne osadzenie polskiej armii w strukturach NATO Błaszczak uznał za jedno z kluczowych zadań realizowanych przez niego w resorcie obrony, obok zwiększania liczebności polskiego wojska i wyposażenia go w najnowocześniejszy sprzęt.

Podczas trwającej w Katowicach Konwencji Programowej Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy szef resortu obrony podkreślił, że podpisana niespełna miesiąc temu wspólna deklaracja prezydentów Polski i USA udowadnia wzmocnienie pozycji Polski i wzmacnia bezpieczeństwo.

"Jesteśmy w stanie zapewnić naszej ojczyźnie bezpieczeństwo. Obecność amerykańska w Polsce niewątpliwie odstrasza ewentualnego agresora. Najpotężniejsza armia na świecie, armia Stanów Zjednoczonych – świetne relacje, które niewątpliwie są też rezultatem wspólnej służby żołnierzy polskich i amerykańskich na misjach – to też jest ważne źródło tego porozumienia”

– powiedział minister, oceniając, że polsko-amerykańska deklaracja jest obecnie wprowadzana w życie przez rozmowy o szczegółach.

"Wzmocnienie relacji polsko-amerykańskich ma przełomowe znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Polsce, w naszej części Europy, a także w całej Europie. To kamień milowy, który wprowadza nas w świat wolności, bo przestajemy być państwem buforowym, jesteśmy państwem, które jest poważnie traktowane, które współpracując ze Stanami Zjednoczonymi, zapewnia bezpieczeństwo przede wszystkim w naszej ojczyźnie, ale także na całej flance wschodniej NATO"

– mówił Błaszczak.

Przypomniał, że liczebność wojska polskiego jest obecnie ustalona na 150 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych oraz 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. "W mojej ocenie to jeszcze zbyt mało, to jest tylko etap. Sądzę, że wojsko polskie powinno być jeszcze liczniejsze” – wskazał szef MON.

Przypomniał, że realizowany obecnie plan modernizacji technicznej armii zakłada wydanie do 2026 r. rekordowej kwoty 185 mld zł. "Pracujemy nad planem 15-letnim, na to pozwalają uwarunkowania NATO. Zależy mi na tym, żeby perspektywa planowania była jeszcze dłuższa" – mówił Błaszczak.

Przypomniał, że od przyszłego roku do 2030 r. Polska będzie stopniowo zwiększać procent udziału w finansowaniu obronności do 2,5 proc. PKB. Ocenił, że finansowanie na odpowiednim poziomie to fundament realizowanej od 2015 r. naprawy sytuacji w armii i jej rozwoju.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#bezpieczeństwo #USA #minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo