Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Chcą przedostać się do Polski. W sposób nielegalny...

Minionej doby, z Białorusi do Polski próbowało przedostać się 31 cudzoziemców. Informację przekazała - jak c odzień - na Twitterze Straż Graniczna. Kilka osób nielegalnie przeprawiło się przez graniczną rzekę Przewłoka.

twitter.com/@Straz_Graniczna

Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że wśród osób, które w sobotę nielegalnie przekroczyły granicę, byli m.in. obywatele Turcji i Etiopii. Do zdarzeń doszło na terenie ochranianym przez placówki w Czeremsze, Mielniku, Dubiczach Cerkiewnych i Nowym Dworze. Jak podaje SG, zdarzenia na tym odcinku były obserwowane przez operatorów bariery elektronicznej, a wszystkie osoby zostały zatrzymane.

W okolicach Białowieży patrole policji i funkcjonariuszy SG zatrzymały trzech cudzoziemców, obywateli Etiopii i Nigerii, którzy przedostali się do Polski przez graniczną rzekę Przewłoka.

Z danych udostępnianych przez SG wynika, że od początku lutego odnotowano ponad 100 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. W styczniu było ich blisko 1,5 tys.

Niebawem powstanie bariera elektroniczna

Stalowa zapora (bariera) o wysokości 5,5 m powstała w 2022 roku, na odcinku granicy z Białorusią liczącym 186 km długości. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km i jest systemem m.in. kamer i czujników.

Do tej pory włączono do użytku siedem odcinków bariery elektronicznej, o łącznej długości 127 km. Pozostały do uruchomienia jeszcze cztery o długości ok. 78 km, ale ich odbiór będzie przesunięty w czasie, bo opóźnia się dostawa kamer termowizyjnych.

Od 1 stycznia 2023 r. nie obowiązuje w Podlaskiem zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Obecnie obowiązują tam przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje inne rozporządzenie wojewody – wydane we wrześniu 2021 r., w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Obowiązujący zakaz nie obejmuje właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej, oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej – wejście zabronione"

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#granica #Polska #Białoruś #migranci #bezpieczeństwa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo