Dzisiaj mijają dwa lata od rozpoczęcia regularnej inwazji Rosji na Ukrainę. Ten krwawy konflikt wojenny odbywający się za naszą wschodnią granicą jest okazją do wyciągnięcia wniosków, które umożliwią przygotowanie zarówno Wojska Polskiego, jak i państwa polskiego do potencjalnej wojny. Jak zauważa były dowódca jednostki specjalnej GROM gen. dyw. Roman Polko, zmiany na podstawie wniosków płynących z wojny Rosji z Ukrainą są wprowadzane już od dłuższego czasu, czego przykładem jest zwiększanie liczebności Wojska Polskiego. Polska jest na ustach NATO-wskich partnerów, ponieważ realizuje ambitne plany rozbudowy sił zbrojnych i modernizacji technicznej - mówi generał Polko.
W sobotę mijają dwa lata od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przez ten czas armia agresora straciła ponad 400 tys. żołnierzy oraz niezliczoną ilość sprzętu i uzbrojenia. Mimo to oddziały Putina nadal przeprowadzają zmasowane ataki przy użyciu rakiet i dronów, niszcząc miasta i mordując cywilów, a także zajmując kolejne obszary Ukrainy.
Jak zauważa były dowódca jednostki specjalnej GROM gen. dyw. Roman Polko, zmiany na podstawie wniosków płynących z wojny Rosji z Ukrainą są prowadzone już od dłuższego czasu, czego przykładem jest zwiększanie liczebności Wojska Polskiego ( w listopadzie 2023 liczebność Wojska Polskiego wyniosła 193 tys. 646 żołnierzy pod bronią). Wojsko Polskie szuka przy tym inteligentnych ludzi i stawia na tzw. pozytywny pobór.
Mamy już ponad 193 tys. żołnierzy zawodowych, obrony terytorialnej i dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej! Między bajki można włożyć opowieści niektórych polityków, że nie mamy potencjału demograficznego na 300-tysięczne wojsko. Wystarczy być zdeterminowanym i dobrze… pic.twitter.com/LAWUdmplsm
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) November 20, 2023
Były dowódca GROM-u wskazuje na realizowaną w szybkim tempie transformację Sił Zbrojnych RP. Jednym z tych elementów jest rewolucja technologiczna, która wiązała się z przekazaniem postsowieckiego uzbrojenia Ukrainy i całkowitym przejściem na najnowocześniejsze technologie.
Polska jest na ustach NATO-wskich partnerów, ponieważ realizuje ambitne plany rozbudowy sił zbrojnych i modernizacji technicznej.
Pierwsza, zintegrowana w Polsce – w zakładach Huta Stalowa Wola – wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa Homar-K przekazana polskim artylerzystom z 18 pułku artylerii, @Zelazna_Dywizja, z Nowej Dęby – już na podwoziu #Jelcz i z systemem #Topaz❗️
— Dowództwo Generalne (@DGeneralneRSZ) November 28, 2023
👉 To przekazanie 🇵🇱 armii… pic.twitter.com/EXyl14pYf3
W ocenie generała Polko przez ostatnie lata zabrakło jednak pewnych działań.
Obrona Cywilna, te wszystkie sztaby kryzysowe na wszystkich poziomach od gminnych po wojewódzkie naprawdę niewiele zrobiły, aby działać tak jak w krajach skandynawskich. Czyli krótko mówiąc, budować u ludności cywilnej poczucie bezpieczeństwa, w której każdy mieszkaniec w szczególności dużych miast powinien wiedzieć, gdzie schronić się na wypadek ataku rakietowego. Każdy z nas musi wiedzieć, gdzie są schrony. Sama zaś infrastruktura musi być przygotowana na wypadek takich sytuacji, które mają miejsce na Ukrainie przy tych barbarzyńskich atakach: mieć wiedzę i umiejętności oraz wskazane konkretne rejony, w których można się czuć bezpiecznie.