„Będziemy tak reagować, by zminimalizować ryzyko wtargnięć”. NATO rozmawia na temat białoruskiej prowokacji

"Będziemy starali się tak reagować, żeby prawdopodobieństwo takich wtargnięć było jak najmniejsze" - powiedział polski ambasador przy NATO Tomasz Szatkowski, odnosząc się do incydentu z białoruskimi śmigłowcami. Przekazał, że w tej sprawie w Sojuszu "trwają rozmowy na poziomie politycznym".

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Białoruskie śmigłowce
fot. Eliza Kowalczyk / Facebook

Trwają rozmowy w ramach NATO

MON poinformowało we wtorek, że tego dnia doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce białoruskie. Szef resortu Mariusz Błaszczak polecił zwiększyć liczbę żołnierzy na granicy i wydzielić dodatkowe siły i środki, w tym śmigłowce bojowe.

Szatkowski pytany w Polsat News, czy zapadały jakieś decyzje w kwaterze głównej NATO po tym, co stało się 1 sierpnia oraz czy możemy spodziewać się jakiś wzmocnień, odpowiedział: "Trwają oczywiście rozmowy, na poziomie politycznym. Wiem, że minister Mariusz Błaszczak rozmawia ze swoimi odpowiednikami, również ja w kwaterze głównej odbyłem rozmowy z ambasadorami państw sojuszniczych".

Ale ten sygnał, tutaj kanałem zasadniczym, był kanał wojskowy, on poszedł ze strony polskich struktur wojskowych do dowódcy strategicznego generała Cavoliego. Gen. Cavoli dowodzi operacją, która ma miejsce na całym obszarze styczności Sojuszu z obszarem zagrożenia, w szczególności w wymiarze powietrznym

– ocenił Szatkowski.

Ocenił, że "gen. Cavoli na pewno przedsięweźmie takie środki, które będą możliwe, żeby wzmocnić tę czujność".

Zminimalizować ryzyko wtargnięć

"Na przyszłość będziemy starali się tak reagować, żeby prawdopodobieństwo takich wtargnięć było jak najmniejsze" - zapowiedział.

Polski ambasador przy NATO został poproszony także o ocenę działań strony polskiej względem białoruskich śmigłowców. "Względem ewentualnych prowokacji, które są intencjonalne, powinniśmy reagować w sposób zdeterminowany, tutaj nie powinno być wątpliwości, ale w tym wypadku, nie mamy takiej pewności" - wskazał Szatkowski.

"Pamiętajmy zresztą, że kwestia artykuł 5 NATO dot. ataku intencjonalnego. Tu zalecana byłaby ostrożność" - dodał.

Podkreślił, że "gdyby ta sytuacja miała charakter jednoznacznie intencjonalny i powiedzmy wobec wezwań sił Sojuszniczych, te statki obce nie opuściłyby terytorium, wówczas rzeczywiście, moglibyśmy mówić o sytuacji, w której należałoby je zestrzelić".

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Tomasz Szatkowski #NATO #Białoruś #Białoruskie śmigłowce

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo