Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Afera wizowa? 10 faktów o prowadzonym postępowaniu. Kulisy działania służb

Co wiemy o nieprawidłowościach w kwestii wydawania wiz, które bada obecnie prokuratura przy udziale CBA? Podczas konferencji prasowej poznaliśmy najważniejsze fakty dotyczące całego procederu. Oto 10 faktów dotyczących tej sprawy, które warto znać i być na bieżąco.

Stanisław Żaryn ujawnił kulisy działania służb w sprawie tzw. afery wizowej
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

W Prokuraturze Krajowej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zastępcy dyrektora Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prokuratora Daniela Lermana oraz zastępcy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna. Konferencja dotyczyła śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy wydawaniu wiz.

Poznaliśmy najważniejsze informacje dotyczące toczącego się postępowania, choć w wielu przypadkach dowiedzieliśmy się, że opinia publiczna, ze względu na dobro śledztwa, wszystkich szczegółów poznać nie może.

10 faktów o nieprawidłowościach wizowych:

  • Pierwsze sygnały dotyczące nieprawidłowości przy wydawaniu niektórych wiz dotarły do CBA w lipcu 2022 r.
  • Śledztwo wszczęte zostało 7 marca 2023 roku na podstawie materiałów przekazanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.
  • Postępowanie dotyczy płatnej protekcji przy przyspieszaniu procedur wizowych w stosunku do kilkuset wiz, składanych wniosków wizowych na przestrzeni półtora roku.
  • Wnioski wizowe dotyczyły cudzoziemców składających wnioski polskich placówkach dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze.
  • Prokurator wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty 7 osobom w tym postępowaniu.
  • Trzy osoby są, decyzją sądu, tymczasowo aresztowane.
  • Nieprawdą jest, by polskie służby uzyskały informacje o procederze od sojuszników. To ustalenia CBA i dowody zgromadzone przez funkcjonariuszy pozwoliły na postawienie zarzutów.
  • Osoby, których te wizy dotyczyły były sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa dla RP, działalności terrorystycznej.
  • Objęte śledztwem wnioski wizowe dotyczyły wykonywania pracy na terytorium Polski.
  • Wśród podejrzanych nie ma zarzutów wobec urzędników państwowych.

"Polskie służby i CBA rozpoczęło swoje własne działania i własne ustalenia pozwoliły na rozpoznanie tego procederu. Ta sprawa jest i będzie dalej prowadzona przez prokuraturę oraz polskie służby" - przekazał Stanisław Żaryn. Uchylił też rąbka tajemnicy o osobach, które były sprawdzane w tej sprawie pod kątem bezpieczeństwa: - To nie są osoby, których pojawienie się w Polsce miałoby wpływa na bezpieczeństwo naszego państwa.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Stanisław Żaryn #afera wizowa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mk
Wczytuję ocenę...
Wideo