Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Aresztowano blisko 50 osób podejrzanych o współpracę z wywiadem Rosji i Białorusi. MSWiA podało dane

"Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służba Kontrwywiadu Wojskowego w latach 2016-23 zatrzymała 46 podejrzanych o współpracę z rosyjskim lub białoruskim wywiadem" - taką informację przekazał minister koordynator służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. I jak dodał - "Polska korzysta również z mechanizmów związanych z decyzjami o zakazie wjazdu do Polski i dzięki aktywności polskich służb kontrwywiadowczych na wniosek ABW w tych właśnie latach wpisem na tę listę objęto 816 osób, których obecność w Polsce skutkowałaby powstaniem zagrożeń wywiadowczych".

Blisko 50 zatrzymanych osób
gov.pl

Według ministra te statystyki pokazują, że obecny rząd traktuje podstawowe zadanie służb kontrwywiadowczych w sposób priorytetowy, a Rosję i Białoruś jako zagrożenie, które należy neutralizować.

"Służby specjalne Rosji, czy kontrolowanej przez Rosję Białorusi, nie są i nigdy nie powinny być partnerem dla polskich służb kontrwywiadowczych" - ocenił w materiale, który uzyskała Polska Agencja Prasowa.

Aresztowano 46 osób

Zwalczanie przestępczości wywiadowczej prowadzonej przeciwko Polsce jest priorytetem - ocenił koordynator służb specjalnych.

"Polski kontrwywiad cywilny – Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) oraz wojskowy – Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) zwalczają skutecznie obce służby specjalne. Robią to w ramach prowadzonych śledztw, ale także wykorzystują narzędzia administracyjne, które pozwalają neutralizować zagrożenia"

– wskazał.

Minister podał, że w latach 2016-23 dzięki działaniom obu służb doprowadzono do aresztowania 46 osób podejrzanych o współpracę ze służbami rosyjskimi i białoruskimi przeciwko Polsce.

"Statystyki pokazują znaczący wzrost skuteczności działań polskich służb – w latach 2008-2015 polskie służby doprowadziły w sumie do postawienia zarzutów o szpiegostwo 11 podejrzanym" - zaznaczył.

Kamiński wskazał, że prowadzone w ostatnich latach śledztwa dotyczące szpiegostwa "pozwoliły na identyfikację osób współpracujących z obcymi wywiadami, neutralizację operacji wywiadowczych przeciwko RP, a także rozpoznanie aktualnego modus operandi służb specjalnych Rosji i Białorusi".

Według niego polskie służby kontrwywiadowcze korzystając z działań administracyjnych również skutecznie neutralizują zagrożenia ze strony obcych wywiadów.

"W latach 2016-23 działania polskich służb doprowadziły do zidentyfikowania 55 oficerów rosyjskiego i białoruskiego wywiadu, którzy pracowali w Polsce ukrywając się za statusem dyplomatycznym"

– podał Kamiński w informacji.

"Działali przeciwko Polsce"

Zaznaczył, że wydaleni z Polski Rosjanie i Białorusini byli w istocie oficerami służb, którzy prowadzili przeciwko naszemu krajowi operacje wywiadowcze. Podał, że w latach 2008-15 z tych mechanizmów służby korzystały znacznie rzadziej - Polska wydaliła w tych latach łącznie siedmiu "dyplomatów".

"Ponadto w okresie 2016-23 dzięki działaniom ABW akredytacji nie otrzymało trzynastu dyplomatów, których obecność w Polsce stwarzała zagrożenie o charakterze wywiadowczym. W latach 2008-15 podobna sytuacja miała miejsce tylko w odniesieniu do jednego dyplomaty"

– wskazał Kamiński.

Przypomniał, że Polska korzysta również z mechanizmów związanych z decyzjami o zakazie wjazdu do Polski i dzięki aktywności polskich służb kontrwywiadowczych na wniosek ABW w latach 2016-23 wpisem na tę listę objęto 816 osób, których obecność w Polsce skutkowałaby powstaniem zagrożeń wywiadowczych. "W większości mowa o osobach powiązanych wprost ze służbami specjalnymi Rosji i Białorusi" - dodał.

"Dzięki rozpoznaniu polskich służb kontrwywiadu decyzje takie dotyczą członków środowisk, które stanowią często zaplecze kadrowe dla wywiadu Rosji i Białorusi. W latach 2008-15 ABW i SKW złożyły podobne wnioski w sprawie zaledwie 25 osób"

– stwierdził minister koordynator służb specjalnych w uzyskanym przez Polską Agencję Prasową materiale.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Polska #Rosja #ABW #SKW

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo