Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Będą kary za odmowy w Spisie Powszechnym. Co z tymi, którzy zapomnieli?

Od 1 kwietnia do 30 września br. trwał Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Realizowane raz na 10 lat badanie jest obowiązkowe. Jak dowiedział się portal Niezalezna.pl, GUS nie planuje dodatkowego terminu na spisanie się. Ci, którzy odmówili udziału w spisie – mogą zostać ukarani. A zapominalscy?

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Narodowy Spis Powszechny - zgodnie z zaleceniami i standardami organizacji międzynarodowych, takich jak UE i ONZ – przeprowadzany jest co 10 lat w niemal każdym kraju. Jest to najważniejsze badanie i źródło danych, które pozwala zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”.

W przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych.

Co ważne, wynik spisu ma przełożenie również na sytuację w polityce międzynarodowej. W przypadku krajów należących do Unii Europejskiej, dane statystyczne zbierane podczas spisów powszechnych mają bezpośrednie przełożenie na wysokość dotacji unijnych oraz liczbę miejsc w Parlamencie Europejskim.

Ile z nas się spisało?

Rzecznik Prasowy Prezesa GUS Karolina Banaszek poinformowała, że zbyt wcześnie jest na podanie dokładnych danych dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Dowiedzieliśmy się, że obecnie trwają prace nad opracowaniem zebranych danych, więc na informację o liczbie spisanych osób musimy jeszcze poczekać.

Natomiast jeśli chodzi o mieszkania - w skali całego kraju poziom mieszkań, które zostały spisane w Narodowym Spisie Powszechnym wynosi ponad 95 proc. Ponad połowa mieszkań została spisana przez Internet

– podała nam  Karolina Banaszek.

Rachmistrzowie, z uwagi na sytuację epidemiczną zaczęli realizować wywiady bezpośrednie dopiero po 23 czerwca.  Dzięki szerokiej akcji informacyjnej, część osób zgłaszała się z prośbą o odwiedziny rachmistrza w domu. Były to głównie osoby starsze, które tradycyjnie czekały na wizytę rachmistrza.

W ustawie wskazaliśmy, że jeżeli ktoś nie jest w stanie dokonać spisu np. przyjść do punktu spisowego, to do końca sierpnia może to zgłosić. Uruchomiliśmy nawet taką możliwość na infolinii, by osoby, które nie chciały czekać na połączenie z konsultantem, mogły zadeklarować, że chcą, by ktoś do nich zadzwonił. Wówczas nasz rachmistrz się z takim chętnym kontaktował, jeśli prośba została zgłoszona do 30 września

– tłumaczy nam rzecznik GUS.

Dla kogo kary?

Jak się dowiedzieliśmy były przypadki odmowy wzięcia udziału w spisie. Według danych na 30 września br. statystyka zgłosiła na policję ponad 300 wniosków za odmowę udziału w spisie. Wnioski te kierowane są następnie do sądu i to on zasądza kary za brak udziału w spisie. Przewidywana kara za brak udziału w spisie wynosi 5 tys. zł.

Co z zapominalskimi?

Wnioski o kary kierujemy tylko wobec osób, które odmówiły spisu. Wobec tych, którzy nie spisali się takich wniosków nie było

– podaje rzecznik GUS.

Dopytaliśmy, czy zapominalscy mogą spać spokojnie, bez obawy o karę.

Wobec takich osób nie będą wyciągnę konsekwencje, tylko wobec tych, którzy odmówili udziału w spisie

– dodała Karolina Banaszek.

Podano nam, że GUS nie planuje dodatkowego terminu na spisanie się.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Polska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo