Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Nowe dokumenty PRL odtajnione. Władze przygotowały pieniądze na wypadek wojny

Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, po 30 latach odtajniła nieznane dotąd banknoty z okresu PRL.

Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, po 30 latach odtajniła nieznane dotąd banknoty z okresu PRL. Odtajniona seria banknotów – „Miasta polskie” miała prawdopodobnie, w przypadku rozpoczęcia działań wojennych zostać wprowadzona do obiegu i zastąpić serię „Wielcy Polacy”.
 
Banknoty wyeksponowane dzisiaj w PWPW w Warszawie wyprodukowano w latach siedemdziesiątych XX w. w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Pierwsza seria  datowana na 2 stycznia 1971 roku obejmowała nominały 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 złotych, natomiast druga datowana na 2 stycznia 1977 roku banknoty 200 i 2000 złotych.


fot.Tomasz Adamowicz 
 
PRL- owski Prezes NBP mógł w każdej chwili zlecić rozpoczęcie produkcji dowolnych banknotów - Narodowy Bank Polski miał otwarte zlecenie w PWPW.

- Dzięki tej informacji możemy odkryć nieznane dotąd kulisy działań władzy PRL-owskiej i państw bloku komunistycznego z czasów „zimnej wojny”. Ujawnienie tych banknotów po prawie 30 latach pokazuje ciekawy obraz nieodległej historii Polski oraz skłania do refleksji i rozmyślań, co było przyczyną, że niezwykłe zbiory nie ujrzały przez tyle lat światła dziennego – czytamy w komunikacie PWPW.

Seria banknotów miała kryptonim E-71 i była zaplanowana na wypadek zniszczenia PWPW oraz przeniesienia produkcji do drukarni zastępczej. Wszystkie kwestie regulował „Plan uruchomienia podstawowej produkcji na wypadek zniszczenia zakładu, w zakładach zastępczych”. Seria banknotów E-71 „Miasta Polskie” była emisją zastępczą. „W warunkach wojny” głównym zadaniem PWPW było kontynuowanie produkcji banknotów.

W 1944 roku pojawiły się plany utworzenia Frontu Polskiego – związku operacyjnego wzorowanego na sowieckich i będącego symbolem PRL jako największego sojusznika Armii Czerwonej, ale też i uzależnienia od Związku Radzieckiego.
W latach 70-tych XX wieku wydawało się, że plany te zaczęły przybierać realnych kształtów. Polski Front miał teoretycznie za zadanie odparcie ataku ze strony państw zachodnich. Teoretycznie, bo planowane były działania ofensywne, a nie obrona. Z Polski miał być przeprowadzony atak nuklearny na Holandię, Danię i północne Niemcy. Tereny Danii i Holandii miały być okupowane później przez Polskę.
Wszystko może wskazywać na to, że plany emisji serii E-71 nie były przypadkowe. Prawdopodobnie w przypadku rozpoczęcia działań wojennych seria „Miasta Polskie” miała zostać wprowadzona do obiegu i zastąpić serię „Wielcy Polacy”. Nie można jednak wykluczyć, że jedynie na przypadek hipotetycznej wojny.

Produkcja miała zostać uruchomiona według wytycznych przygotowanych wcześniej dla „Dyrektora Drukarni”, które dot. m.in. uruchomienia produkcji banknotów w oparciu o materiały znajdujące się w pojemniku. Rolę drukarni wiodącej powierzono Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (obecnie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.).
Zasady uruchomienia produkcji banknotów z serii „Miasta Polskie” szczegółowo określa instrukcja z 1977 roku: „Technologia druku banknotów Narodowego Banku Polskiego emisji „Miasta Polskie” E-71” zatwierdzona przez ówczesnego dyrektora PWPW inż. Stefana Tymińskiego. Instrukcja przygotowana została w 5 egzemplarzach – 3 z nich umieszczono w pojemnikach, a po jednym trafiło do Departamentu Wojskowego NBP i PWPW. Pojemnik znajdujący się obecnie w PWPW jest jednym z trzech istniejących kompletów. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#PR: #banktoty #PWPW

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

MP
Wczytuję ocenę...
Wideo