Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Pendolino już nie takie fajne? Druzgocący raport

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia zarówno organizację, jak i funkcjonowanie Grupy PKP w latach 2010-2012 oraz w pierwszym półroczu 2013.

Autor:

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia zarówno organizację, jak i funkcjonowanie Grupy PKP w latach 2010-2012 oraz w pierwszym półroczu 2013. Ostrych słów krytyki nie szczędzono nawet tak lansowanym przez rząd Platformy pociągom Pendolino.

Raport NIK stwierdza jednoznacznie, że spółka „matka” – PKP S.A „nieskutecznie zarządzała holdingiem Grupa PKP”. Kontrolerzy zarzucają władzom spółki brak odpowiedniej strategii dla całej Grupy PKP oraz brak dostatecznego nadzoru ze strony PKP S.A., w tym brak koordynacji i przepływu informacji w skontrolowanych spółkach Grupy PKP.

Raport nie zostawia suchej nitki na pociągach Pendolino. Kontrolerzy zwracają uwagę, że pomimo przeprowadzenia w roku 2008 przez PKP Intercity S.A. przetargu na dostawę pociągów dużych prędkości i ich zakupu w 2011 r., PKP PLK S.A. i PKP Energetyka S.A. do połowy 2012 r. nie zmodernizowały linii kolejowych tak, by pociągi te mogły osiągać dużą prędkość na wyznaczonych trasach. W ostateczności kursowanie pociągów Pendolino z prędkością przekraczającą 200 km/godz. możliwe będzie w najbliższych latach jedynie na niektórych odcinkach Centralnej Magistrali Kolejowej.

NIK przyznaje, że pociągi Pendolino pozwalają PKP Intercity S.A. pozyskiwać coraz więcej pasażerów i są szansą na odzyskanie przez spółkę rentowności. Jednak różnice dotyczące czasu i komfortu przejazdu pomiędzy Pendolino a pociągami poruszającymi się z prędkością do 200 km/godz. - z powodu wyżej wskazanych ograniczeń - są obecnie i będą w najbliższych latach nieznaczne. Tymczasem, zdaniem ekspertów, którzy uczestniczyli w kontroli NIK, cena pociągów poruszających się z prędkością do 200 km/godz. jest znacznie niższa od ceny Pendolino, a koszty serwisowania Pendolino - dwukrotnie wyższe.

– czytamy w raporcie NIK.

Na zarzuty z raportu NIK odpowiedziały już władze PKP:

Obecnie, po 11 miesiącach od kiedy Pendolino pojawiło się na polskich torach, możemy wykazać, że projekt generuje pozytywne efekty w wielu obszarach, w tym finansowym. Już po 5 miesiącach od wdrożenia Pendolino zaczęło przynosić zyski i od tego czasu pozostaje najbardziej rentownym produktem przewoźnika. W zaledwie 10 miesięcy od uruchomienia z połączeń Pendolino skorzystały 3 mln pasażerów. Na liniach obsługiwanych przez nowe składy, PKP Intercity notuje dynamiczny przyrost liczby podróżnych - nawet do 170%. Grupa PKP jest zaskoczona ogólną, negatywną oceną zawartą w raporcie NIK. Należy podkreślić, że aż 13 na 15 podmiotów zostało bowiem ocenionych pozytywnie. NIK zwraca ponadto uwagę na dobre wyniki w takich obszarach jak np. spłata zadłużenia, działania związane z prywatyzacją PKP CARGO i PKL oraz dodatnie wyniki finansowe. Pozytywnie oceniono także opracowanie strategii PKP na lata 2012-15, która zdefiniowała sprawy systemowe i zmiany regulacyjne istotne dla funkcjonowania Grupy.

- czytamy w komunikacie wysłanym do mediów przez Polskie Koleje Państwowe S.A.

Autor:

Źródło: nik.gov.pl,niezalezna.pl

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej